3.8 C
Skopje
8.12.2021 - 10:40

Ознака: Софија

Гоџа забележа една од поголемите победи во претходните 50 години

Олимписката шампионка, која пропушти речиси половина од минатата сезона и најважниот настан, СП на домашен терен, победи со 1,47 секунда предност во првата трка...

Приведено лице во Софија поради навредливи коментари за несреќата

Бугарската полиција во Софија приведе 24-годишник кој на Фејсбук објавувал недолични коментари за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, соопшти бугарското МВР. Според тамошните информации, приведениот...

Димитров: Време е Софија да преземе одговорност

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска беше говорник на панелот „Визија за Европската Унија и Западниот Балкан – Проширувањето на ЕУ на...

Изложба на фотографии на Милчо Манчевски во Софија

Изложба на фотографии на режисерот Милчо Манчевски беше отворена денеска во Галерија „Академија“ на Националната Академија за ликовни уметности во Софија. Изложбата насловена „Таму“ е...

Панорама / Фирми без вработени!

Во Србија, 31.465 претпријатија немаат официјално вработено ниедно лице. Во една третина од фирмите, или 29,7 отсто, нема кому да му се додели работата....

„Проткаени сеќавања“ на Слободан Милошески во Софија

Изложбата „Проткаени сеќавања“ од авторот Слободан Милошески ќе биде отворена денеска, од 18.30 часот, во галеријата на КИЦ на Македонија во Софија. Изложбата е составена...

Како да се оневозможат обидите за наметнување на „северномакедонскиот идентитет“

Најновите провокации доаѓаат од соседна Бугарија, каде што и Слави Трифонов, но и Бојко Борисов, лидери на двете партии што освоија најмногу гласови на...

Продолжува политичкиот ќорсокак во Софија

Тесната разлика и малиот одѕив на денот на гласањето во Бугарија доведоа до ситуација да не може да се формира силно парламентарно мнозинство, а...

Универзитетите ќе ја топат сантата мраз меѓу Скопје и Софија

Во Софија се оствари средба на Ректорот на Универзитетот „Св.Климент Охридски„ од Софија, Анастас Герџиков и Проректорот на Униврзитетот„Св.Климент Охридски„ и професор на Факултетот...

Надеж кон Љубљана, клучот сѐ уште ќе биде во Софија!?

„ЕВРОИНТЕГРАТИВНИ“ ОЧЕКУВАЊА ОД СЛОВЕНЕЧКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО НА ЕУ Словенечката поддршка за македонските евроинтеграции се чинеше силна и недвосмислена, сѐ до пролетната епизода со фантомските нонпејпери за...