26.9 C
Skopje
19.7.2019 - 18:33

Ознака: Софија

Македонија ѝ дала на Бугарија осум министри и дваесет дипломати

Само пророците можат да знаат дали Бугарија ќе ја присоедини Македонија, или Македонија ќе ја присоедини Бугарија, вели Максим Горки Божидар Татарчев забележува дека во...

Скопје и Софија се подготвуваат за заедничкото претседателство на Берлинскиот процес

Бугарија и Македонија ќе испратат заеднички тимови во Полска и во Велика Британија, за да разменат искуства во организирање на заедничкото претседателство на Берлинскиот...

Скопје и Софија денеска ќе претседаваат со Берлинскиот процес

Во Познањ денеска се одржува Самитот ЕУ-Западен Балкан, како дел од Берлинскиoт процес. Од владината прес-служба информираа дека во текот на денот заедничка прес-конференција ќе...

Папата пристигна во Бугарија

Папата Франциск утрово во 9 часот по локално време, слета на аеродромот во Бугарија. Папата ќе биде во дводневна посета на Бугариа, по што со...

Пијанистот Дино Имери брилираше во Софија

Нашиот пијанист Дино Имери брилираше во Софија, каде што по покана и во организација на Софиската филхармонија одржа солистички рецитал во рамките на циклусот...

Светло издание на кендо-репрезентацијата на Балканијадата

Македонската кендо-репрезентација се претстави во светло издание на 10-то Балканско првенство (БП), кое викендов се одржа во Софија (Бугарија). Во конкуренција на 140 натпреварувачи...

Спорот ја кочи операцијата „Софија“

Европската унија официјално го продолжи мандатот на поморската мисија за фаќање на криумчари со мигранти во Медитеранот, „Софија”. Сепак, ЕУ не може да распореди бродови...

Дипломатска преписка меѓу Софија и Анкара

Министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева, го повикала амбасадорот на Турција во Софија на разговор по повод изјавата на турскиот министер...

Изложбата „100 години Требениште“ ќе биде отворена на 15 март

Интернационалната изложба доби веб-страница на македонски и на англиски јазик, а ќе биде преведена и на српски и на бугарски јазик Во Археолошкиот музеј во...

Недела на македонскиот филм во Софија

Недела на македонскиот филм ќе се одржи од 21 до 27 јануари во Софија. Во рамки на програмата, ќе бидат прикажани филмовите „Gypsy Magic“ на...