-4.2 C
Skopje
26.1.2022 - 10:14

Ознака: состојба

Филмот и филмската индустрија во Македонија, состојба на нештата

Системот на организирано филмско производство во Македонија по осамостојувањето беше инициран во 1998 година, кога во Владата на тогашниот премиер Љупчо Георгиевски, Комисијата за...

Момент на ангажирано присуство во една современа состојба

Кон биеналната изложба на Ликовната колонија во Галичник Во „Мала станица“ на Националната галерија имавме можност да ја видиме поставката на 31-та и 32-та Ликовна...

Зимското сметање на времето почнува ноќта пред локалните избори

Зимското сметање на времето годинава почнува в недела на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување на времето за еден час наназад....

МОН: Стабилна е состојбата со ковид-19 во училиштата, само 0,02 отсто...

Состојбата со ковид-19 во училиштата е стабилна и континуирано се следи од надлежните здравствени институции. Според последниот пресек на Министерството за образование и наука...

Езерото Козјак никогаш не било во полоша состојба

КИЧЕВО Најмладото и најголемо вештачко езеро во земјава Козјак, ни оддалеку не е онаа акумулација што ја паметиме од пред 17 години, кога се создаде...

Османи и Филипче ги информираа амбасадорите за состојбата со коронавирусот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, организираше заеднички видео-брифинг со Министерот за здравство Венко Филипче со претставниците на сите дипломатско-конзуларни претставништва и мисии акредитирани...

Кога правото ќе стивне во (квази)вонредна состојба

Кога врвен професор по уставно право ќе оцени дека предлозите на Комисијата за заразни болести се оправдани, без оглед какви се, односно дека во...

Вучиќ: Состојбата во Србија е подобра од 95 отсто од европските...

Српскиот претседател Александар Вучиќ, говорејќи за пандемијата на корoнавирусот во Нови Сад, рече дека ситуацијата во Србија е релативно добра и многу подобра отколку...

Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот...

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата во Тирана, почина познатиот албански пулмолог...

И во вонредна состојба правната држава мора да функционира

Клучните прашања што се наметнуваат по втората неуспешна лидерска средба е што да се прави понатаму и како да се постигне оптимално решение, во...