Ознака: состанок

Министерски состанок Македонија, Бугарија, Албанија и Грција во ноември во Солун

Министрите за надворешни работи на Македонија, Бугарија, Албанија и домаќинот Грција, на почетокот на ноември ќе одржат нова квадрилатерална средба во Солун. Според информациите на...

Состанок во Ватикан во врска со скандалите со сексуално злоставување

Папата Франциск ќе се сретне со националните водачи на Католичката црква за да разговара за можностите за заштита на децата од злоставување на свештеници,...

САД нема да учествуваат на состанок во Москва за иднината на...

САД нема да учествуваат на самитот за иднината на Авганистан следниот месец во Москва, информира претставник на Стејт департментот. - Во принцип поддржуваме иницијативи предложени...

Трамп: Состанокот на мојот син со Русите е целосно легален

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговиот син имал состанок со Руси во 2016 година во Кулата Трамп, за да добие информации за противкандидатот...

Министерски состанок во Белград за зголемените царини на Косово

Заеднички став за одлуката со која Косово ги зголеми царините на овошјето и зеленчукот, се очекува од денешната средба во Белград чиј иницијатор и...

Во Брисел 14. состанок на Советот за стабилизација и асоцијација на...

Советот за стабилизација и асоцијација на Република Македонија и Европската унија денеска во Брисел ќе го одржи 14. состанок. На состанокот се очекува да бидат...

Горбачов: Состанокот Путин – Трамп би можел да биде историски

Поранешниот советски претседател Михаил Горбачов смета дека следниот состанок на американскиот претседател со рускиот претседател би можел да биде историски настан. Горбачов смета дека ако...

Прв состанок на Советот НАТО-Русија по случајот „Скрипал“

НАТО во четврток првпат ќе одржи официјални разговори со Русија од обидот за убиство со труење на поранешниот двоен агент на Кремљ и Велика...

Формат В4+Б4: Проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Поддршка на проширувањето на Европската унија(ЕУ), најавија денеска министрите за надворешни работи на земјите од форматот В4+Б4 - Вишеградската четворка и четирите балкански држави...

Со Македонија на дневен ред се затвора зградата на НАТО

Персоналот на 29-те земји-членки ќе се дислоцира во новото седиште во јуни, за чија изградба беа потрошени 1,5 милијарда долари Македонија е на агендата на...