Ознака: состанок

Добрососедските односи донесоа повеќе придобивки од интерес на граѓаните

Третиот состанок за унапредување на соработката меѓу земјите од Западен Балкан што денеска се одржува во Тирана, започна со работниот дел на кој премиерот...

Македонија пофалена за усогласување на енергетската регулатива со европската

Под претседателството на Молдавија, во главниот град на оваа земја, Кишињев, се одржа состанок на Министерскиот совет на Енергетската заедница за 2019 година. Главен...

Заев на состанок на лидерите на НАТО во Лондон

Премиерот Зоран Заев ќе ја предводи делегацијата на нашата земја во чиј состав се и заменичката на претседателот во Владата и министерка за одбрана,...

Димитров во Брисел на состанок со НАТО-сојузниците

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на министрите...

Советот на ЕУ ќе расправа за политиките на проширување

Министрите на земјите-членки на Европската Унија (ЕУ) денеска ќе разговараат за политиките на проширување и пристапување кон Унијата, на состанок на Советот за надворешни...

Разгледувањето на францускиот предлог e прв чекор кон враќање на довербата

Министрите на земјите-членки на Европската Унија (ЕУ) ќе разговараат за политиките на проширување и пристапување кон Унијата, на утрешниот состанок на Советот за надворешни...

Започна состанокот на лидерите на Западен Балкан во Охрид

Во Охрид започна работниот дел од состанокот на лидерите на Западен Балкан, на кој претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, Претседателот на...

Заев повика на итен состанок со надлежните инспектори поради загадувањето

Премиерот Зоран Заев на својот профил на Фејсбук напиша дека им дал насока на министрите Оливер Спасовски и Насер Нуредини итно да ги повикаат...

Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денес нема одлука за проширување

Нема сигнал дека на состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе биде постигната одлука за процесот на проширување на ЕУ, рече новоименуваната претседателка...

Состанок за фудбалска стратегија во Монако

Натпреварувачката рамнотежа, обемот на работа на фудбалерите и професионализацијата на фудбалот за жени биле меѓу темите на состанокот во Монако на Стручниот совет за...