10.8 C
Skopje
3.12.2021 - 15:27

Ознака: соработка

Еден поглед кон имплементацијата на Договорот за соработка и добрососедство

Полека изминува времето кога политичките партии во својот политички, а неретко и политикантски, маркетинг го инструментализираa Договорот за соработка и добрососедство помеѓу Република Македонија...

Пентагон ја паузира соработката со тимот на Бајден

Американскиот вршител на должност министер за одбрана, Крис Милер, му нареди на Пентагон периодов да ja прекине соработката со тимот на новоизбраниот претседател Џо...

„АстраЗенека“ во соработка со Русија ќе работи на комбинирање на вакцините

Британската компанија „АстраЗенека“ објави дека ќе почне соработка со рускиот Институт „Гамалеја“ со цел да се утврди дали нивните вакцини против Ковид-19 може успешно...

Путин: Русија е подготвена да соработува со други земји во борбата...

Рускиот претседател, Владимир Путин, ги поздрави учесниците на Меѓународната научна и практична конференција за сузбивање на ковид-19 и други заразни болести и истакна дека...

Османи – Ашкенази: Постои нагорен тренд на соработката меѓу Северна Македонија...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Израел, Габи Ашкенази. - Непосреден повод за разговорот е...

Џафери: Како најнова членка на НАТО подготвени сме да соработуваме со...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, имаше работна средба со Н.Е. Рејчел Галовеј, амбасадорка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Република...

Министерството за труд и руската амбасада подготвени за соработка и во...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска оствари средба со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин. Како што информираат од ресорното министерство, на средбата се...

Ја памети ли официјална Софија нашата декларација за добрососедство, пријателство и...

Меѓу Македонија и Бугарија во 1999 година беше потпишана Декларација за добрососедство, пријателство и соработка, поддржана и со потпишувањето на двата меморандума, во 2008...

Тетовец и охриѓанец шетале наместо да седат во самоизолација

Полицијата информира дека поденесени се кривични пријави против две лица од Охрид и Тетово кои не биле затекнати дома, иако имале решенија за задолжителна...

Потпишан меморандум за соработка меѓу МИОА и МАСИТ

Министерството за информатичко општество и администрација и Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ) се обврзуваат да ги продлабочат соработката и заедничкото поврзување...