6.8 C
Skopje
8.12.2021 - 14:36

Ознака: соработка

Нуредини: Преземаме заеднички активности со Албанија за заштита на Охридскиот Регион

Денеска во Охрид се одржа заедничката седница на националните комисии на УНЕСКО на Северна Македонија и на Албанија на којашто е договорено да се...

Ало, Скопје „тражи“, „трси“ и повикува на разговор, соработка и почитување

Претставниците на стопанските комори укажуваат дека за заеднички економски успех на земјите од Западен Балкан, соработката ќе треба да се фокусира на елиминирање на...

Со експертска помош до поголема соработка меѓу домашните фирми и инвеститорите...

Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони (ТИРЗ) и Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ) со експертска и финансиска помош ќе им помагаат на домашните мали и средни...

Потпишан меморандум за соработка меѓу Националниот сојуз на слепи и Град...

Заради поефикасно остварување на социјална грижа за слепите лица, нивна поголема мобилност, вклучување во општествените текови и јакнење на социјалната сигурност, денеска во просториите...

Царовска: Договорена е соработка за средно стручно образование со училишта од...

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и другите претставници на делегацијата како дел од официјалната посета на Турција денес посетија неколку средни стручни...

Цртаме, пишуваме и летаме со „Колибри“!

Повик за соработка: Училишна пошта Драги деца, наставници, родители, вашиот пријател „Колибри“ ве повикува крајот на оваа чудна пандемиска година да го претвориме во соработка,...

Русија и САД ќе соработуваат во вселената до крајот на 2030...

Русија го потврдила продолжувањето на Договорот за соработка во вселената со САД до крајот на 2030 година, пренесува „Ројтерс“. - Договорот меѓу Русија и Соединетите...

Светските лидери: Потребен е глобален договор против пандемијата

Неопходен е глобален договор за да се заштитат земјите од пандемијата на коронавирусот, објавија денес водечките светски лидери. Во заедничкото писмо, чии потписници се, меѓу...

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Судско-медиумскиот совет и ЗНМ

Претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски, претседателот на Здружението на судии, Џемали Саити и претседателот на Судско-медиумскиот совет, Иван Џолев потпишаа меморандум за соработка.Целта на...

БЈБ сака да ја продлабочи соработката со американската Агенција за борба...

Во Бирото за jавна безбедност (БЈБ) при Министерството за внатрешни работи денеска е остварена работна средба помеѓу директорот на БЈБ, Сашо Тасевски, и претставници...