Ознака: соработка

Директна авиолинија со Романија за поголема соработка во туризмот

Претседателот на ТУК истакна дека целат кон тоа романските туристи да ја посетуваат Македонија како полските и холандските, но додаде дека за реализација на...

Иванов-Додон: Македонија и Молдавија да ја интензивираат економската соработка

Македонија и Молдавија се две пријателски земји, меѓу кои постојат потенцијали за соработка, кои за жал не се доволно искористени. Потребно е интензивирање на...

Се подготвува национална стратегија за дијаспората

Националната стратегија за соработка со дијаспората 2018-2023 е при крај и се очекува да биде донесена до крајот на летото, како прв стратегиски документ...

ЕУ и НАТО ќе потпишат заедничка декларација за соработка

Европската унија и НАТО утре ќе потпишат заедничка декларација за соработка, јави дописничката на МИА од Брисел. Ден пред самитот на НАТО закажан за 11...

Европа дава импулс запрекуграничната соработка со Грција

Има ли потпишаниот договор за решавање на спорот со соседна Грција околу името удел во тоа што Европа, поточно проектите на кои таа е...

Се договара соработка со Мајкрософт

Финишираме план за соработка со една од најмоќните глобални ИТ компании во светот, истакна премиерот Зоран Заев на денешната средба во Скопје со делегацијата...

Ципрас – Вартоломеј: Да се решат разликите за да постои соработка

Црковниот аспект на проблемот меѓу Македонија и Грција, беше една од темите за кои разговараа грчкиот премиер и Вселенскиот патријарх на нивната 80-минутна средба...

Ханеда: Македонија и Јапонија имаат повеќе можности за зајакнување на соработката

Помеѓу Македонија и Јапонија секогаш имало добри контакт и тие треба да се зајакнат за поголема мобилност меѓу луѓето од двете земји. Ова го порачува...

Шекеринска: Власта и опозицијата покажаа дека државата може да биде европска

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска истакна дека со враќањето на опозицијата во Парламентот и постигнатиот договор за најголемиот дел реформски закони...

Соработката со Ѓоко Ѓорчев ни отвори многу нови можности

Драго ми е што Ѓорчев, на некој начин, го вовлеков во оперските води, но и тој на некој начин ги смени моите афинитети, па...