16 C
Skopje
19.2.2019 - 14:35

Ознака: соработка

Каде е најголема поддршката за армија на ЕУ?

Франција и Германија неодамна потпишаа историски пријателски договор во Ахен. Среде брегзит и подемот на популизмот и на евроскептицизмот, двете држави се согласија да...

Македонија и Бугарија потпишаа План за соработка во областа на здравството

План за соработка во областа на здравството за периодот од 2019 до 2021 година потпишаа денеска во Софија министрите за здравство на Република Македонија...

Сoработка на општина Прилеп со Францускиот институт и Швајцарската амбасада во...

Вредностите и промоцијата на Француската култура и франкофонијата, беа тема на денешната средба на градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски, со директорот на Францускиот...

Армаклолас: Мнозинството Грци и натаму се против Договорот од Преспа

Двете општества мора интензивно да работат на градење на доверба и меѓусебно разбирање со цел подобро да се запознаат меѓу себе, оцени шефот на...

На Правниот факултет ќе се изучува и правото на бегалци, мигранти...

Правниот факултет „Јустинијан Први“ потпиша договор за соработка со претставништвото на УНХЦР во Скопје со што е означен почетокот на спроведувањето на заедничкиот проект:...

Македонско-грчка соработка на откривање радиоактивни материи на граничните премини

Македонија и Грција ќе воспостават заедничка проверка на граничните премини за откривање радиоактивни опасни материи и ќе ја подобрат соработката за да се намалат...

Заев: Има голем потенцијал за економска соработка меѓу Македониа и Србија

Граѓаните на двете земји очекуваат да им служиме од секој аспект, а најмногу од економски, порача премиерот Заев во одговор на прашање по денешната...

Триесет организации почнаа кампања за бојкот на референдумот

Триесет организации вчера потпишаа меморандум за стратегиска соработка за бојкот на референдумот. Тие формираа т.н. кризен штаб за кампањата, а се предводени од Јанко...

Директна авиолинија со Романија за поголема соработка во туризмот

Претседателот на ТУК истакна дека целат кон тоа романските туристи да ја посетуваат Македонија како полските и холандските, но додаде дека за реализација на...

Иванов-Додон: Македонија и Молдавија да ја интензивираат економската соработка

Македонија и Молдавија се две пријателски земји, меѓу кои постојат потенцијали за соработка, кои за жал не се доволно искористени. Потребно е интензивирање на...