Ознака: соработка

Русија и САД ќе соработуваат во вселената до крајот на 2030...

Русија го потврдила продолжувањето на Договорот за соработка во вселената со САД до крајот на 2030 година, пренесува „Ројтерс“. - Договорот меѓу Русија и Соединетите...

Светските лидери: Потребен е глобален договор против пандемијата

Неопходен е глобален договор за да се заштитат земјите од пандемијата на коронавирусот, објавија денес водечките светски лидери. Во заедничкото писмо, чии потписници се, меѓу...

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Судско-медиумскиот совет и ЗНМ

Претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски, претседателот на Здружението на судии, Џемали Саити и претседателот на Судско-медиумскиот совет, Иван Џолев потпишаа меморандум за соработка.Целта на...

БЈБ сака да ја продлабочи соработката со американската Агенција за борба...

Во Бирото за jавна безбедност (БЈБ) при Министерството за внатрешни работи денеска е остварена работна средба помеѓу директорот на БЈБ, Сашо Тасевски, и претставници...

Еден поглед кон имплементацијата на Договорот за соработка и добрососедство

Полека изминува времето кога политичките партии во својот политички, а неретко и политикантски, маркетинг го инструментализираa Договорот за соработка и добрососедство помеѓу Република Македонија...

Пентагон ја паузира соработката со тимот на Бајден

Американскиот вршител на должност министер за одбрана, Крис Милер, му нареди на Пентагон периодов да ja прекине соработката со тимот на новоизбраниот претседател Џо...

„АстраЗенека“ во соработка со Русија ќе работи на комбинирање на вакцините

Британската компанија „АстраЗенека“ објави дека ќе почне соработка со рускиот Институт „Гамалеја“ со цел да се утврди дали нивните вакцини против Ковид-19 може успешно...

Путин: Русија е подготвена да соработува со други земји во борбата...

Рускиот претседател, Владимир Путин, ги поздрави учесниците на Меѓународната научна и практична конференција за сузбивање на ковид-19 и други заразни болести и истакна дека...

Османи – Ашкенази: Постои нагорен тренд на соработката меѓу Северна Македонија...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Израел, Габи Ашкенази. - Непосреден повод за разговорот е...

Џафери: Како најнова членка на НАТО подготвени сме да соработуваме со...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, имаше работна средба со Н.Е. Рејчел Галовеј, амбасадорка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Република...