Ознака: соработка

Министерството за труд и руската амбасада подготвени за соработка и во...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска оствари средба со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин. Како што информираат од ресорното министерство, на средбата се...

Ја памети ли официјална Софија нашата декларација за добрососедство, пријателство и...

Меѓу Македонија и Бугарија во 1999 година беше потпишана Декларација за добрососедство, пријателство и соработка, поддржана и со потпишувањето на двата меморандума, во 2008...

Тетовец и охриѓанец шетале наместо да седат во самоизолација

Полицијата информира дека поденесени се кривични пријави против две лица од Охрид и Тетово кои не биле затекнати дома, иако имале решенија за задолжителна...

Потпишан меморандум за соработка меѓу МИОА и МАСИТ

Министерството за информатичко општество и администрација и Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ) се обврзуваат да ги продлабочат соработката и заедничкото поврзување...

Спасовски – Терзијски: Одлична соработка меѓу полициите на земјава и Бугарија

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска во Скопје имаше работна средба со министерот за внатрешни работи на Бугарија, Христо Терзијски. На средбата, примарно...

Билатерални царински унии наспроти регионалната соработка

На последната заедничка владина седница Косово и Албанија потпишаа повеќе договори што се однесуваат на заедничкото управување на двете земји, но кои не соодветствуваат...

Заев: Отворени сме за регионална соработка на патот за исполнување на...

Премиерот, Зоран Заев, денеска се сретна со генералната секретарка на Советот за регионална соработка (СРС) Мајлинда Брегу, која ја посети Македонија како дел од...

Москва подготвена за соработка со Германија за случајот Навални

Москва е подготвена да соработува со Берлин 24 часа на ден во ситуацијата со Алексеј Навални, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на...

Заев до Галовеј: Унапредувањето на соработката со Обединетото Кралство е еден...

Претседателот на Владата Зоран Заев, се сретна со амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија, Н.Е. Рејчел Галовеј, која му го честиташе вториот мандат и...

Пендаровски и началникот на холанските вооружени сили разговараа за одбранбената соработка

Претседателот Стево Пендаровски попладнево во Вила Билјана во Охрид го прими началникот на Генералштабот на вооружените сили на Кралството Холандија, адмирал Роберт Бауер, кој...