7 C
Skopje
17.11.2018 - 18:50

Ознака: сообраќај

Шареноликоста на кинеските гробишта за велосипеди

Кинеските градови се соочуваат со голем број на отфрлени велосипеди, воглавно од страна на компаниите кои ги изнајмуваат популарните превозни средства во најмногубројната светска...

Македонија заостанува зад Европа во безбедноста на сообраќајот на патиштата

Македонија заостанува зад европските држави во однос на безбедноста на сообраќајот на патиштата. Анализите покажуваат дека во земјите од Европската унија во просек има 5,2...

Под дејство на алкохол возеле 59 возачи

За непрописно паркирање викендов на подрачјето на Град Скопје изречени се мерки за 244 возила, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 37 возила.  Според...

Сообраќајот пред Владата затворен поради митинг

Сообраќајот на булеварот „Илинден“ пред Владата на Република Македонија е затворен поради најавениот политички митинг од 20 часот, соопштија од МВР. Од 20 часот за...

Времен режим по повод дефиле на мотоциклисти

По повод одржувањето на третата ИПА Мото средба на мотоциклисти во организација на Меѓународното полициско здружение ИПА Оддел Македонија и Мото Клуб ИПА Македонија,...

Изменет сообраќаен режим поради посетата на премиерката Меј

Поради посетата на висока делегација од Велика Британија, денеска МВР ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје...

Коловозите влажни, зголемена опасност од одрони

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Поради обилни врнежи од дожд зголемена е можноста за одрони. Интензитетот на сообраќајот на...

Казнети 147 возачи под дејство на алкохол

Едно лице се здобило со тешки телесни повредни, а 28 се полеснo повредeни во 18 од 29-те сообраќајни несреќи регистрирани во изминатите три дена...

Сообраќајот се одвива нормално и по суви коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози.  Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на  граничните премини...

Санирано свлечиштето над регионалниот пат Прилеп-Охрид кај Битола

Санирано свлечиштето над регионалниот пат Прилеп-Охрид Свлечиштето над регионалниот патен правец Прилеп-Охрид кое е во непосредна близина на градот Битола е санирано. Регионалниот патен правец...