24.2 C
Skopje
25.4.2019 - 18:27

Ознака: сообраќај

Електричните тротинети опасност во сообраќајот

Возењето на овие тротинети не е регулирано со закон. Градот Скопје го субвенционира нивното купување заради намалување на загаденоста на воздухот. Поради нивното користење,...

Презентирани мерки за намалување на бучавата во Скопје и Битола

На Техничкиот факултет во Битола беа презентирани мерки за намалување на бучавата во Скопје и Битола. Техничкиот факултет од Битола и Институтот за комуникациски студии...

Викендов изречени 32 казни за зборување на мобилен

Мотоциклист загина, четири лица се тешко повредени, а 14 се здобиле со лесни телесни повреди, во 14 од вкупно 24 сообраќајки регистрирани изминатиот викенд...

Сообраќајка на автопатот Скопје-Велес, сообраќајот во прекин

Во прекин е сообраќајот на автопат Скопје-Велес од 13.15 часот денеска поради случена сообраќајна незгода на два километри после наплатна станица Петровец. Од АМСМ информираат...

Детска астма предизвикана од загадување од сообраќајот

Обемна студија објавена неодамна во медицинското списание „Лансет“ покажа дека четири милиони деца секоја година развиваат астма поради загадување на воздухот од сообраќајот. Тоа...

Поместениот старт на „Ролер трка 2019“ направи хаос во сообраќајот

Поместениот старт на најавената „Ролер трка 2019“, наместо во 11 часот за еден час подоцна, предизвика сообраќаен метеж на сите околни сообраќајници близу булеварот...

Во Скопје утре две делници затворени за сообраќај

Поради најавено снимање утре сообраќајот на улицата „1732“, на потегот од кај ресторанот „Опатија“ до фудбалскиот терен на АРМ, ќе биде затворен во период...

РСБСП апелира мотоциклистите да ги почитуваат правилата

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата упатува апел до моторџиите да внимаваат и да ги почитуваат сообраќајните правила. Велат дека мотоциклистите се...

Дел од автопатот Кичево-Охрид ќе биде отворен за сообраќај

Иако автопатот Кичево-Охрид целосно треба да биде завршен во средината на 2021 година, сепак патниците на овој патен правец ќе можат барем половина од...

РСБСП: Мотоциклисти внимавајте и почитувајте ги сообраќајните правила

Носете заштитен шлем, внимавајте на брзината, користете ги трепкачите, одржувајте растојание, користете ги двете сопирачки, избегнувајте „мртви агли“, носете рефлектирачки елек и заштитна опрема,...