8 C
Skopje
20.1.2019 - 14:39

Ознака: сообраќајки

Според СЗО сообраќајките се најголема причина за смртност

Во најновиот извештај на Светска здравствена организација (СЗО) се наведува дека една од најголемите причини за смртност во светот се сообраќајните несреќи. Во сообраќајни несреќи...

СЗО: Бројот на загинати во сообраќајни несреќи порасна на 1,35 милиони...

Секои 24 секунди еден човек гине во сообраќајни несреќи ширум светот, вкупно 1,35 милиони годишно и тие несреќи сега се главна причина за смрт...

Над 1.000 сообраќајни казни за еден месец во Гостиварско

Во текот на ноември на гостиварското подрачје извршени се контроли врз 2.246 возила, а при тоа, биле откриени и законски санкционирани 1.053 сообраќајни прекршоци,...

Земји на ЕУ со најмногу жртви во сообраќајки

Од членките на ЕУ, Франција со над 28.000 жртви има највисок број смртни случаи предизвикани од сообраќајни незгоди. Германија е веднаш зад неа со...

Десет возачи исклучени од сообраќај, четири поради алкохол

Двајца се здобиле  со полесни телесни повреди во вкупно седум сообраќајни несреќи што се случиле на подрачјето на Град Скопје. Во пет од сообраќајките...

Во Скопје 10 сообраќајни незгоди, три лица повредени

Десет сообраќајни незгоди се случиле вчера  во Скопје. Во сообраќајките со телесни повреди се здобиле три лица, а во седум е причинета материјална штета. Од СВР...

Еден возач потешко и четири лица полесно повредени во сообраќајки во...

Еден возач се здобил со тешки телесни повреди, а четири лица сe полесно повредени во четири од вкупно 12 сообраќајни незгоди што изминатото деноноќие...

Еден загинат, десет повредени во 13 сообраќајки низ Скопје

Возач на патничко моторно возило загинал, а со тешки телесни повредни се здобиле двајца сопатници во една од вкупно 13 сообраќајки случени во текот...

Викендов 31 сообраќајка низ скопските улици

На подрачјето на Град Скопје изминатиот викенд се случиле 31 сообраќајна незгода од кои 13 се со материјална штета, а еден пешак се здобил...

Удрил пешак и побегнал, за три месеца повредени 15 пешаци во...

Шеесет и шестгодишник од Тетово во четвртокот околу 17 часот и 30 минути, на улица „29 ноември “ во Тетово, како пешак е...