Ознака: сон

Кои билки треба да се во вашата спална за подобар сон?

Нега и убавина Докажано е дека билките можат добро да влијаат на продуктивноста на луѓето, а има и такви со чија помош полесно заспивате и...

Напивки за поквалитетен сон

Медицински совет Истражувањата покажаа дека на возрасните луѓе им се потребни седум и повеќе часа сон. Исто така, има неколку напитоци што можат да го...

Македонскиот првоаприлски сон

Да, денеска сите ќе се пошегуваат на нечија сметка и не треба никому да му се зема за зло. Но овие шеги можеби се...

Европскиот сон и локалното јаве

Сите со години таложени локални проблеми треба да се решат сега и веднаш, за да не се провлекуваат понатаму и за други изборни циклуси....

Јадењето сладолед пред спиење лошо влијае на сонот

Претераното јадење сладолед може да доведе до зголемен број килограми, а може и да ја наруши микрофлората на дигестивниот тракт. Меѓутоа, уште поризично е...

Фудбалски сон

Нема фудбалер што не го сонува она што го доживеаја македонските репрезентативци во Букурешт и во Амстердам. Сонот е сочинет од тежнеење, упорност, спортска...

Пандемијата стана вистински колективен кошмар

Пандемијата предизвикува ноќни кошмари кај луѓето. Ова е заклучокот од финското истражување за квалитетот на спиењето, објавено во списанието „Фронтирс ин сајколоџи“, пренесува финскиот...

Ѕидовите во црна, зелена и виолетова боја го попречуваат сонот

Експертите тврдат: Доколку страдате од несоница, можеби не е лошо да промените некои работи во вашата спална соба, кои секако може да бидат нарушувачки фактор...

Крај на кинескиот сон за Европа

Големи промени се случуваат во односите меѓу ЕУ и Кина. Кризата со ковид-19 предизвика нова дебата во Европа за потребата од поголема „диверзификација“ на...

Мојот олимписки сон допрва почнува

Ги користам сите моменти за да направам добар тренинг за да ја одржам формата. Сметам дека ќе освојам олимписка норма, а во Токио, секако,...