20.5 C
Skopje
25.8.2019 - 4:57

Ознака: сончев систем

Џуџестата планета „Гоблин“ ги менува сфаќањата за Сончевиот систем

Далечната планета-џуџе наречена „Гоблин“ е откриена со опсервациите што ги редефинираат сфаќањата за Сончевиот систем, пренесува „Гардијан“. Астрономите дојдоа до откритието барајќи ја хипотетичката масивна...

Необичен феномен забележан на работ на Сончевиот систем

Со помош на вселенскиот брод „Нови хоризонти", НАСА забележа мистериозна појава на крајот на Сончевиот систем, каде што сончевите честици допираат до границата на...

Астрономи сметаат дека Сончевиот Систем сепак има девет планети

Меѓународна група астрономи вели дека има цврсти индикации за постоење на деветта планета во Сончевиот Систем, објави порталот „Саенс Алерт“. Објектот првично наречен „2015 БП-519“...