10.8 C
Skopje
23.4.2019 - 10:48

Ознака: Сонце

НАСА испрати сонда најблиску до Сонцето

НАСА минатиот август испрати сонда која влезе во атмосферата на Сонцето како дел од храбра мисија со цел да се проучи и да се...

Сонцето чека подзаконски акти за да произведува струја

Според одредени пресметки, со поставување фотоволтаична централа, односно соларни панели, годишно едно домаќинство може да покрие над 30 проценти од вкупната потрошувачка за електрична енергија....

Ништо ново под сонцето

Отсега личната идентификација „Македонец/Македонка“ има иста тежина како да се идентификувате со Марсовец или јети. Всушност, од овој момент секое споменување на Република Македонија...

Кина направи вештачка ѕвезда, шест пати пожешка од сонцето

Замислете ако можеме да ги замениме фосилните горива со наши сопствени мини-ѕвезди. Во случај кога се зборува за енергијата од ѕвездите, не станува збор...

Сондата Паркер стигна до Сонцето и ги испрати првите фотографии

Само неколку недели по својот најблизок прелет покрај Сонцето, сондата Паркер Солар Проуб на НАСА испрати податоци од тој настан кон Земјата, јавува Би-Би-Си. Меѓу...

„Осломеј“ во 2020 година ќе обезбедува струја и од сонцето

Паралелно со производство на електрична енергија од јаглен во РЕК „Осломеј“ се вложуваат напори и за производство на чиста енергија од обновливи извори. АД...

НАСА: Ни пристига најголемиот студ во космичката ера

Научник на НАСА предупредува дека нè очекува најстрашното смрзнување во модерната историја и дека Земјата ќе се најде во ледена прегратка, бидејќи Сонцето влегува...

За скопјани што летово останаа во градов, базените се спас од...

Сонце, пеколни температури, жежок асфалт се карактеристиките на едно скопско лето. Многумина што немаа можност да заминат некаде на одмор и останаа цело лето...

Сѐ уште треба да се избегнува подолг престој на сонце

Високите температури, исто како и ниските, влијаат врз општата здравствена состојба кај граѓаните. Меѓутоа, топлото време предизвикува зголемен морталитет кај ранливите категории граѓани меѓу...

Влезница за две минути во ладилник се наплаќа три евра

Како да се избориме со горештините е прашањето што изминатиов период сите си го поставуваат. Оние што имаат можност да отидат и да се...