Ознака: сонк

СОНК: Разочарани сме од негрижата на институциите

Наместо договореното зголемување на платите во високообразовните институции, за десет отсто започнувајќи од јануарската плата, се формира нов синдикат Самостојниот синдикат за образование, наука и...

СОНК и Адеми се договорија, платите ќе се зголемат од 1...

СОНК и Министерството за образование се договорија од 1 јануари просветните работници да добијат покачување на платите од 10 отсто. Претседателот на СОНК, Јаким...

Наставниците ја очекуваат одлуката за покачувањето на платите

Вработените во образованието се очекува да дознаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, на денешната средба меѓу министерот Арбер Адеми и претставниците...

СОНК го стави генералниот штрајк во мирување

СОНК соопшти дека го става генералниот штрајк во мирување, по средбата, која се одржа зад затворени врати, а на која требаше да се донесе...

СОНК го става штрајкот во мирување

СОНК ќе го стави штрајкот во мирување додека не се изнајде решение со министерството за образование и наука. Претседателот на СОНК Јаким Неделков истакна дека...

Нема најава за нова средба помеѓу Владата и СОНК

На денешната владина седница нема да се одлучува за барањето на СОНК за платите во образованието. Министерот за образование, Арбер Адеми одговарајќи на новинарско...

Има напредок, но не и договор за платите на просветарите

Денешната средба за зголемувањето на платите за просветните работници заврши без конечен договор. Министерството за образование (МОН) и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК)...

МОН и СОНК ги продолжуваат преговорите

Барањата за зголемување на платите на наставниот кадар ќе бидат главна тема и на денешната средба помеѓу Министерството за образование и наука (МОН) и...

Заев: Свесни сме дека платите во образованието се мали

Свесни сме дека платите во образованието се мали, но толкави се капацитетите на државата, изјави премиерот Зоран Заев, по најавите од Синдикатот за образование,...

СОНК најави генерален штрајк

СОНК најави генерален штрајк за 11 ноември, барајќи зголемувањето на платата да биде поголемо од 10 отсто и да се реализира од 1 јануари,...