13.2 C
Skopje
22.4.2019 - 12:53

Ознака: сонда

НАСА испрати сонда најблиску до Сонцето

НАСА минатиот август испрати сонда која влезе во атмосферата на Сонцето како дел од храбра мисија со цел да се проучи и да се...

Сондата ИнСајт ги објави првите селфи фотографии од Марс

Сондата ИнСајт (InSight) на американската вселенска агенција НАСА ги објави првите фотографии од Марс направени со роботска рака која држи камера. Сондата направи серија...

Сонда на НАСА пристигна до астероид

Сондата на Американската вселенска агенција(НАСА) денеска пристигна до астероидот Бену. Станува збор за мисија вредна 800 милиони долари, која започна пред две и пол години...

Вселенскиот објект сè уште е мистерија за научниците

„Оумуамуа“ е првиот меѓуѕвезден објект кој научниците го забележаа низ нашиот Сончев Систем. Терминот меѓуѕвезден значи дека доаѓа од друг ѕвезден систем како нашиот. За...

НАСА лансираше сонда кон Сонцето

Откако спушти робот на Марс и испрати сонди во прелети покрај други планети, НАСА лансираше вселенско летало до Сонцето. Соларната сонда „Паркер“ требаше да биде...

Наскоро НАСА испраќа сонда кон Сонцето

НАСА привршува со тестирањата на сондата Паркер, која наскоро ќе биде испратена кон Сонцето. Агенцијата ќе го лансира леталото на 4 август годинава и...

НАСА испрати сонда кон Марс, ќе ја истражува внатрешноста на планетата

Американската вселенска агенција(НАСА) ја лансираше ракетата „Атлас 5", која треба сондата „Ин-Сајт" да ја пренесе на Марс заради истражување на внатрешноста на планетата. Сондата...