Ознака: Сомалија

Најмалку 61 лице загина во експлозија на автомобил-бомба во Сомалија

Најмалку 61 лице загина во експлозија на автомобил-бомба во Сомалија рано утрово, соопшти владиниот портпарол.Над 50 лица се повредени и се пренесени во болница. Ова...

ООН предупредува: Два милиони луѓе под ризик од глад во Сомалија

Обединетите Нации предупредуваат дека околу два милиони луѓе во Сомалија се под ризик од глад поради најтешката суша во земјата по 2011 година и...

На повеќе од два милиони Сомалијци им се заканува смрт од...

Повеќе од два милиони деца, мажи и жени во Сомалија би можеле да умрат од глад до крајот на летото ако хуманитарната помош не...

Откако го избегна терористичкиот напад во Сомалија, Дачиќ принудно слета во...

Српскиот министер за надворешни работи Дачиќ бил во Сомалија за време на терористичкиот напад Во моментот кога се случи терористичкиот напад во престолнината на Сомалија,...

Самоубиствен бомбашки напад во Сомалија, најмалку 12 загинати

Најмалку 12 лица загинаа во експлозија на автомобил бомба покрај безбедносен пункт во Могадишу, Сомалија. Властите изјавија дека експлозивот во автомобилот го активирал бомбаш самоубиец,...

Смртта на еден од водачите ја ослабна Исламска држава во Сомалија

Во воздушен напад, силите на САД го ликвидираа Абдулхаким Дукуб, заменик-лидерот на сомалиските екстремисти поврзани со Исламската држава (ИД) во Сомалија. Американскиот неделник „Тајм“...

Најмалку десетмина загинати во самоубиствен напад во Сомалија

Најмалку десет луѓе загинаа во синоќешниот самоубиствен напад во главниот град на Сомалија, Могадишу. Нападот се случил во трговски центар во делот на Могадишу каде...

Најмалку 52 екстремисти елиминирани при американски воздушен напад во Сомалија

Командата на војската на САД за Африка соопшти дека извршила воздушен напад во близина на сомалискиот град Џилиба, при што се убиени 52 екстремисти...

Над 60 загинати при американски воздушни напади во Сомалија

Најмалку 60 лица загинаа при шест американски воздушни напади врз позиции на терористичката група Ал Шабаб во Сомалија. Како што соопшти денеска Африканската команда на...

Исламски лидер од Сомалија убиен во самоубиствен напад

Познатиот сомалиски исламски лидер Шеик Абдивели Али Елми и најмалку 17 негови приврзаници се убиени при самоубиствен напад на екстремисти во градот Галкајо, соопшти...