6.9 C
Skopje
29.1.2020 - 16:07

Ознака: Солун

Дебатата за слободата на творештвото никогаш не е завршена

ГОРАН РАДОВАНОВИЌ, ФИЛМСКИ РЕЖИСЕР Стојан Синадинов, специјално за „Нова Македонија“ од Солун Кога првпат го запознав српскиот филмски режисер Горан Радовановиќ на фестивалот на филмската камера „Браќа...

Македонските поделби околу Преспанскиот договор и ЕУ го загрижуваат Борисов

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е загрижен поради поделбите во македонското општество во врска со Европската Унија, односно околу потпишувањето на Преспанскиот договор, како што...

Грција е втор најголем трговски партнер на Македонија, економските односи бележат...

Премиерот Зоран Заев вечерва оствари средба со премиерот на Република Грција, Кирјакос Мицотакис, на маргините на Самитот во Солун. Премиерите Заев и Мицотакис, заедно...

Заев: Мицотакис ќе се бори нашата земја конечно да го добие...

На самитот во Солун, премиерот Зоран Заев се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев изјави дека добил позитивен одговор од Мицотакис...

Анѓушев: Остануваме посветени на евро-атлантските интеграции

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, учествуваше на панелот „Југоисточна Европа, предизвици и перспективи“, во рамките на Самитот кој се...

Заев се сретна со Бутарис во Солун

Премиерот Зоран Заев попладнево се сретна со поранешниот градоначалник на Солун, Јанис Бутарис. - Добрите пријатели на нашата земја остануваат посветени на одржување и продлабочување...

Заев ќе се сретне со Мицотакис и со грчките бизнисмени во...

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се сретне со неговиот грчки колега Кирјакос Мицотакис и ќе одржи средби со голем број деловни луѓе од компании...

Артизам по мера на киногледачот

ШЕЕСЕТТИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ ВО СОЛУН Јубилејните изданија некако по правило се резервирани за класична променада на историски потсетувања и авторски имиња за сечиј вкус....

Заев, Мицотакис и Борисов во Солун ќе дискутираат за регионалната соработка

Премиерот Зоран Заев утре ќе учествува на годинашниот Самит во Солун. Претседателот на Владата ќе учествува на годинашниот Самит во Солун, кој под покровителство...

Заев и Мицотакис ќе се сретнат на самитот во Солун

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Киријакос Мицотакис ќе имаат билатерална средба на маргините на самитот во Солун што ќе се одржи...