3 C
Skopje
18.11.2018 - 15:50

Ознака: Солун

Колку (не) сме милосрдни?

Педесет и деветти Филмски фестивал во Солун Специјално за „Нова Македонија“ од Солун: Стојан Синадинов Како да програмирате фестивал со програма што ем ќе биде во...

Полицијата употреби солзавец на протест во Солун

Грчката амбасадорка во Тирана, Елени Сурани била повикана во албанското министерство за Европа и за надворешни работи, во врска со инцидентот во селото Бралат,...

Шеќеринска: Скандирањата на воената парада во Солун не се во духот...

Скандирањата на воената парада во Солун против Договорот од Преспа не е во духот на пријателство и создавањето добрососедски односи, оцени вицепремиерката и министер...

Министерски состанок Македонија, Бугарија, Албанија и Грција во ноември во Солун

Министрите за надворешни работи на Македонија, Бугарија, Албанија и домаќинот Грција, на почетокот на ноември ќе одржат нова квадрилатерална средба во Солун. Според информациите на...

Илегален бегалски камп „никна“ на плоштадот „Аристотел“ во Солун

На плоштадот „Аристотел“ во центарот на Солун последниве денови „никна“ илегален бегалски камп, откако група од десетици мигранти се сместија пред зградата на тамошната...

Возовите веќе не одат ниту на север ниту на југ

Надлежните се надеваат дека за 15-20 дена железничкиот мост меѓу Градско и крстосницата Кукуричани ќе биде ставен во употреба. Сепак, со санацијата тој ќе...

Железничката линија Белград-Солун укината заради економска неисплатливост

Министерството за транспорт и врски и МЖ Транспорт - АД Скопје и во наредниот период остануваат посветени на изнаоѓање решение со цел да се...

Инцидентите во Солун катастрофални за сликата на градот

Катастрофални и неприфатливи за сликата на градот, ги окарактеризира протестите од саботата, солунскиот градоначалник Јанис Бутарис. Како што јави дописничката на МИА од Атина, на...

Уапсени и повредени во вчерашните инциденти во Солун

Од 28 приведени, осум лица се уапсени, меѓу кои двајца малолетници. Повредени се 15 полицајци, а предизвикана е материјална штета на продавници, објекти, на...

Сериозни инциденти во Солун

До доцна синоќа траеја инцидентите во центарот на Солун по протестот против Договорот од Преспа. Според локалните медиуми, над 20 лица се приведени, најмалку...