Ознака: солидарност

„Солидарност на дело“ – пакети со храна ќе бидат донирани за...

Македонски концепт ја започнува втората хуманитарна активност „Солидарноста на дело“, во рамки на која ќе се посетат повеќе најзагрозени семејства низ државава, кои буквално...

Заев: Ќе ги задржиме сите работни места, време е за европска...

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, одржа состанок со своите колеги од ПЕС (Партија на европските социјалисти). На состанокот кој заради вонредната состојба со коронавирусот...

Ципрас го повика Мицотакис за солидарност во земјата

Лидерот на грчката опозиција Алексис Ципрас го повикува премиерот Кирјакос Мицотакис да го отповика законскиот акт за затворените центри, да ги повлече специјалните полициски...

Мицотакис повика на солидарност за мигрантите

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис побарал од префектите од целата земја да покажат солидарност за префрлање и згрижување на мигрантите од островите. - Не може да...

Џез обоен со хуманост, човекољубие и силни пораки!

Она по што најсилно ќе го запаметиме годинешното издание на Скопскиот џез фестивал, освен звуците од светот, ќе бидат и пораките испратени до него....

Туск: Самитот Г7 ќе биде тежок тест на единството и солидарноста

Самитот на групата на седумте индустриски најразвиени држави Г7 ќе биде тежок тест за единството и солидарноста по годината во која лидерите на богатите...

Како да се зајакне европската солидарност

Европската солидарност има корист од комерцијалното единство исто колку што има корист и од заедничките демократски вредности. Една придобивка од проширувањето на ЕУ беше...

Посткомунистички земји со успешни транзиции

Пионерската улога во транзицијата, без сомнение, ѝ припаѓа на Полска. Синдикалното движење „Солидарност“ на чело со Лех Валенса, по повеќегодишната упорна борба за правата...

Примање бегалци во знак на солидарност

Црна Гора Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во Европскиот парламент во Стразбур вчера најави дека неговата земја е подготвена да прими бегалци доколку тоа...