19.8 C
Skopje
21.6.2021 - 0:19

Ознака: солидарност

Светот да покаже вакцинациска солидарност за спас од ковид-19

Со оглед на тоа што богатите земји веќе го вакцинираат своето население, а земјите со ниски примања допрва треба да добијат дури и платени...

ЛОИ ќе испратат нова порака за заедништво, но сега и за...

Премногу е рано да се шпекулира за Игри без гледачи, но, повторно, олимпискиот дух би бил во најдобро издание со полни стадиони. Остануваме посветени...

Платена поддршка или гест на солидарност и соработка

Според домашните политички аналитичари, доколку ваквите изјави доаѓаат од активни политичари и носители на активни функции, а не од пензионирани политичари, се и своевиден...

Разнишани мостовите за европска солидарност

Четворката „штедливи“ земји, односно Австрија, Холандија, Шведска и Данска се залагаат корона-фондот да биде што помал, а сите пари од него да бидат позајмени...

Со владина уредба не се остварува солидарност

Но, за да нема заблуди, уставните судии, иако според редот на нештата се најдоа на првата линија на одбраната на функционерските примања, не се...

Функционерите на ДУИ ќе ја донираат разликата во платата за борба...

Заменик-премиерот за европски интеграции Бујар Османи во објава на Фејсбук информира дека сите избрани и именува функционери од редовите на ДУИ решиле разликата на...

Солидарност на кантар

Според мислењето на аналитичарите, отсуството на поддршка од муслиманските земји за Босна и Херцеговина е затоа што на босанската страна нема државна политика што...

Јункер: Дозволивме повторно да избувне конфликт меѓу Северот и Југот

Поранешниот претседател на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, го истакна недостатокот на солидарност меѓу северните и јужните членки на ЕУ во кризата предизвикана од епидемијата...

Економски мерки без мерки

Разбирањето на солидарноста значи во засегнатите сектори и фирми сите да придонесат за поднесување на товарот на економската криза, и тоа работници - работодавци...

Османи: Помошта од ЕУ е вистински показател за европската солидарност

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на Национален координатор за распределба на странска помош во земјава, одржа видео конференциски состанок со...