Ознака: солзавец

Насилни протести во САД, полицијата употреби шок-бомби и солзавец

Американската полиција употреби шок-бомби и солзавец против демонстрантите во повеќе градови ширум САД кои излегоа на улиците откако претседателот Доналд Трамп кажа дека значително...

Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите маваат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите фрлаат факли кон полицијата стационирана на влезот...

Повторно судири во Хонгконг – демонстрантите гаѓаа со молотови коктели, полицијата...

Во Хонгконг денеска, по период на мало затишје, дојде до нов судир меѓу полицијата и демонстрантите. Полицијата пукаше со солзавец за да растера стотици демонстранти...

Париската полиција повторно употреби солзавец врз демонстрантите

Француската полиција повторно употреби солзавец за да ги растера демонстрантите кои го блокираа паркингот за автобуси во Париз, протестирајќи поради плановите на Владата на...

Полицијата ја презеде контролата над улиците во Барселона, уапсени 27 лица

Каталонската и шпанската полиција ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови по синоќешните насилни протести. Полицијата со гумени куршуми и...

Полицијата во Хонгконг за првпат употреби огнено оружје на протестите

Еден полицаец пукаше од пиштол за време на протестите во Хонгконг, што е прва употреба на оружје откако почнаа протестите во јуни. Демонстрантите ја гаѓаа...

Полицијата во Хонгконг повторно употреби солзавец против демонстрантите

Полицијата во Хонгконг употреби солзавец за да ги растера антивладините демонстранти на источната страна на полуостровот Ковлун. Тие маршираа низ улиците барајќи отстранување на паметните...

Продолжуваат судирите на полицијата и демонстрантите во Хонгконг

На неколку локации во Хонгконг денеска продолжија антивладините протести, при што полицијата пукаше со солзавец кон демонстрантите во работничката населба Шам Шуи По. Голем број...

Ескалираа протестите во Хонгконг, полицијата употреби солзавец

Демонстрантите во Хонгконг го извадија знамето на Кина од јарболот и го фрлија во градското пристаниште, по што полицијата употреби солзавец. Околу десетина илјади антивладини...

Протести на „жолтите елеци“, полицијата употреби солзавец

Неколку илјади луѓе се собраа денеска во Франција на протести на граѓанското движење „жолти елеци”, а во Тулуз избија судири меѓу полицијата и демонстрантите...