27.8 C
Skopje
21.6.2021 - 21:44

Ознака: Совет

Совет на јавни обвинители – колку важно звучи тоа?!

Нивното внимание сега го задржува судбината на напуштената Кејти, или што со оној силен и добро платен правосудно-роднински персонал, кому бројот не му се...

Советот на јавни обвинители денеска ќе одлучи за Јанева

Советот на јавни обвинители денеска ќе ја донесе одлуката за тоа дали ќе ја почне постапката за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева,...

Датум ќе добиеме, некогаш

Дали одложувањето на одлуката на Германија за октомври е техничко прашање поради агендата на Бундестагот или сепак станува збор за политичка одлука за одложување...

Со новото име и во Советот на Европа

Советот на Европа официјално ја заведе земјава под нејзиното ново име. На интернет-страницата на најстарата паневропска организација, Советот на Европа, чие седиште е во...

Советот за надворешни работи на ЕУ в понеделник ќе ја нотира...

Европската Унија и официјално ја доби нотификацијата за промената на уставното име на државата, соопшти вчера службата за надворешна акција на ЕУ, ЕЕАС. - Денеска...

Успешно завршена „Европската година на културното наследство 2018“

Управата за заштита на културното наследство укажа дека во земјава лани се реализирани 15 од 19-те активности, како и четири меѓународни Во рамките на програмата...

СЕ: Корупцијата претставува висок ризик

Советот на Европа ја повика Албанија да ги интензивира напорите во борбата против перењето пари и да го конфискува имотот стекнат од организиран криминал. Преку...

Јоханис: Романија сè уште може да се подготви за претседавањето со...

Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска изјави дека верува оти Романија се уште може да се подготви за претседавањето со Советот на Европска унија и...

Седниците на советот на Скопје ќе се пренесуваат во живо

На утрешната седница на советот на градот Скопје ќе се одлучува за набавка на техничка опрема за реализација на видеопренос во живо од седниците. Набавката...

Градинките во Центар ќе ги зголемат капацитетите

На 16-та седница на Советот на општината Центар е усвоена одлука за зголемување на капацитетите на градинките на територијата на оваа локална самоуправа. Станува...