18.8 C
Skopje
18.6.2021 - 1:27

Ознака: Совет

Советот на Битола се откажа од онлајн-седници

Советот на општината Битола, по речиси пет месеци, се откажа од одржување онлајн-седници преку апликацијата Зум и одлучи седниците да ги држи во живо,...

Експертите ги повикуваат пушачите да ги остават цигарите поради коронавирусот

Здравствените експерти ги предупредуваат пушачите да ги остават цигарите и тутунските компании да престанат да произведуваат и продаваат производи од тутун, за да се...

Предупредувачка приказна за коронавирусот од Италија: Не правете го она што...

Многумина од нас беа премногу себични за да ги следат препораките за промена на нашето однесување. Сега сме во карантин и луѓето непотребно умираат,...

Сѐ уште неизвесно што ќе се случува со земјиштето кај „Треска”

Иднината на земјиштето кај „Треска” и поматаму е заглавена во административни лавиринти. Советниците на советот на општина Центар, на денешната седница водеа расправа околу...

Советот на Центар ќе одлучува за пазарџиите

Градоначалникот на општината Центар, Саша Богдановиќ, и директорот на ЈП „Паркинзи на општината Центар“, Васко Кичевски, остварија средба со пазарџиите од зеленото пазарче. Претставници...

Жерновски-Радман: Македонија e приоритет за хрватското претседателство со Советот на ЕУ

Заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, учествуваше на Четвртиот состанок на министрите за надворешни работи на Јадранската Трилатерала – Хрватска, Албанија и Црна...

Владата формира совет за координација на безбедносно-разузнавачката заедница

Владата одлучи да формира совет за координација на безбедносно-разузнавачката заедница. Според одлуката на последната седница одржана во Куманово, во советот ќе членуваат премиерот Зоран Заев,...

Еден милион денари за настраданите од земјотресот во Албанија

Советниците на Советот на Битола на денешната седница донесоа одлука за доделување финансиска помош за настраданите од земјотресот во Албанија во износ од 1.000.000...

Се формира совет за социјална заштита во општината Аеродром

Во изминатава седмица советот на општината Аеродром донесе одлука за формирање општински совет за социјална заштита. Целта на овој совет е да се обезбедат...

Совет на мудреци ќе решава за иднината на НАТО?

Предлогот следува по изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека Алијансата е клинички мртва, но и понатаму има поделби околу позициите за иднината на...