Ознака: совет на еу

Португалија го презеде претседавањето со Советот на ЕУ

Португалија од денеска го презема шестомесечното претседавање со Советот на ЕУ под мотото „Чесни, зелени и дигитално опоравување“. Климатската и дигитална транзиција и засилување на...

Димитров: Претседавањето со Советот на ЕУ за нас беше суштествено во...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на бриселскиот тинк-тенк Вилфрид Мартенс Центар за Европски студии (официјален тинк тенк на Европската народна партија),...

Советот на ЕУ: Климатските промени се егзистенцијална закана за човештвото

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанокот во Брисел ги повикаа земјите партнери да ги засилат своите активности и најавија употреба на сите...

Станишев: Силна поддршка за позитивна одлука на Советот на ЕУ во...

Премиерот Зоран Заев се сретна со европратеникот Сергеј Станишев, претседател на Партијата на европски социјалисти и поранешен бугарски премиер, а на средбата е пренесена...

Има ли советникот за Макрон совет за Владата

Изјавата на францускиот претседател за одбивање секакво проширување на ЕУ, десетина дена по одложувањето на одлуката на Советот на ЕУ за Македонија, се чини...

Финска го презема од Романија претседавањето со Советот на ЕУ

Финска од денеска го презема ротирачкото претседавање со Европската Унија. Ова ќе биде трет пат Финска, по утврдениот распоред, како земја-членка да дојде на...

Процедурите долги, роковите кратки

Би била вистинска штета, односно би имале сериозна стагнација на динамиката на реформите што сака да ги види ЕУ, а уште повеќе тежок застој...

Втора сесија дискусии за Македонија и Албанија во ЕУ

Министрите за надворешни пред малку се вратија на работната маса на Советот на ЕУ во Луксембург, каде продолжуваат дискусиите за одредување старт на преговори...

Одбројување до одлуката на Советот на ЕУ за преговорите со Македонија

Советот на ЕУ за општи работи денеска во Луксембург треба да донесе одлука по препораката на ЕК за почеток на пристапните преговори на Македонија...

Итна седница на ПССЕ по извештајот за корупција

Парламентарното собрание на Советот на Европа одлучи денеска да одржи итна седница за извештајот на независни експерти за наводна корупција во тоа тело. Истрагата на...