Ознака: Совет за безбедност

Советот за безбедност: Состојбата во земјата е стабилна

Во Кабинетот на претседателот на Република Македонија денеска се одржа конститутивната седница на Советот за безбедност. Учесниците на состанокот констатирале дека состојбата во земјата...

Избрани пет непостојани членки на Советот за безбедност

Генералното собрание на ОН ги избра за непостојани членки на Советот за безбедност Нигер, Тунис, Виетнам, Естонија и Свети Винцент и Гренадини. Оваа одлука се...

САД бара Советот за безбедност на ОН да одржи средба за...

САД побара од Советот за безбедност на Обединетите нации да одржи средба следната недела на која ќе се дискутира за хуманитарната криза во Венецуела. Според...

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја предлог-резолуција...

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја нацрт резолуција за решавање на кризата во Венецуела, како одговор на американскиот предлог кој...

Конте: Германија и Франција ги исмеваат Италија и ЕУ

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека Германија и Франција ги исмеваат Италија и Европската унија со договорот на овие две земји чија цел е...

Советот за безбедност на ОН го одби предлогот на Русија за...

Советот за безбедност на ОН денеска го одби предлогот на Русија за свикување на итна седница на ова тело на Светската организација посветена на...

Состанок во грчкото МНР за формирање Совет за национална безбедност

На денешниот состанок на Совет за надворешна политика во грчкото МНР, под претседателство на шефот на грчката дипломатија, се отвора патот за формирање на...

За случајот „новичок“ ќе расправа и Советот за безбедност на ОН

Велика Британија побара  да се одржи денеска состанокот на Советот за безбедност на ОН за да се разгледа случајот на труење со „новичок“. Официјалните лица имаат...

Израел се откажа од борбата за непостојан член во Советот за...

Израел се повлече од трката за непостојан член на Советот за безбедност на ОН со мандат од две години, почнувајќи од 1 јануари 2019...

Русија бара итна седница на Советот за бебзедност на ОН поради...

Русија свика итна седница на Советот за безбедност на ОН поради денешните напади на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија, соопшти Кремљ. Во соопштението...