Ознака: Совет за безбедност

Советот за безбедност ја отфрли руската резолуција за испораките на помош...

Советот за безбедност на ОН ја отфрли предлог-резолуцијата поддржана од Русија за испорака на хуманитарна помош во Сирија преку еден премин на границата со...

Усвоена резолуција за прекин на сите конфликти во светот поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет со цел да се...

Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност. Советот се очекува да одлучи...

Советот за безбедност ќе расправа за продолжување на вонредната состојба

Советот за безбедност попладнево повторно ќе одржи седница кај претседателот Стево Пендаровски во „Вилата Водно“. Покрај постојаните членови на Советот, на покана на претседателот...

Советот за безбедност ќе одлучува за продолжување на вонредната состојба

Одлуката за продолжување на вонредната состојба во Македонија за справување со пандемијата на ковид-19, се очекува да биде донесена на денешната седница на Советот...

Советот за безбедност на ОН првпат ќе расправа за пандемијата на...

Девет од 15 нации во Советот за безбедност на ОН побараа состанок преку интернет за да разговараат за влијанието на пандемијата на коронавирусот ковид-19...

Пендаровски: Ситуацијата со коронавирусот останува сложена

Претседателот Стево Пендаровски по седницата на Советот за безбедност посочи дека ситуацијата останува сложена бидејќи не се знае колку долго ќе трае епидемијата. Советот посочил...

Советот за безбедност ќе расправа за состојбата во земјава

Денеска со почеток во 14 часот во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Македонија. На седницата, покрај...

Пендаровски: Нема потреба од прогласување вонредна состојба во земјата

Засега нема потреба од прогласување вонредна или кризна состоја во државата, рече претседателот Стево Пендаровски по Советот за безбедност, што се одржа вечерва во...

Советот за безбедност ќе расправа за состојбата со коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски за денеска свика седница на Советот за безбедност, за справувањето со ширењето на коронавир усот и запонатамошните чекори на надлежните институции....