-6.2 C
Skopje
17.1.2022 - 5:41

Ознака: Советски Сојуз

Путин: Работев и како таксист при падот на „историска Русија“

Рускиот претседател Владимир Путин го опиша падот на Советскиот Сојуз како крај на „историска Русија“ и за прв пат откри дека работел како таксист...

Зум нема да спречи нуклеарна војна, време е „црвените телефони“ да...

Следната година е одбележувањето од 60-годишнината од кубанската нуклеарна криза. Неможноста на лидерите на САД и на Советскиот сојуз да комуницираат директно и отворено...

Путин: Горбачов е човек што влијаеше на текот на светската историја

Рускиот претседател Владимир Путин му го честиташе 90. роденден на првиот претседател на Советскиот Сојуз, Михаил Горбачов, нарекувајќи го исклучителна фигура на модерната ера,...

Невозможно е да се живее заедно на земјата за која секој...

Ерменците и Азербејџанците во Нагорно-Карабах коегзистираа за време на Советскиот Сојуз. Но, конфликтот околу територијата експлодираше кон крајот на 80-тите години на минатиот век,...

Борците на Исламска Држава се закана за поранешните граници на СССР

Директорот на разузнавачката агенција на Русија предупредува дека околу 5.000 борци на Исламската држава претставуваат опасност за границите на поранешниот Советски Сојуз, пренесува „Њузвик“. Според...

Две третини од Русите тагуваат по Советскиот Сојуз

Дури 66 отсто од Русите жалат поради распадот на Советскиот Сојуз, покажува испитувањето на јавното мислење на рускиот центар „Левада“. Според московскиот весник „Ведомости“, ова...

Трансатлантскиот сојуз е мртов

Европа живееше долг и исполнет партнерски живот со Америка, но сега е време за нов почеток Џејмс Трауб Атлантската алијанса, изградена како контраодговор на Советскиот Сојуз...