-2.2 C
Skopje
21.1.2022 - 8:23

Ознака: Советот за безбедност

Курти свика седница на Советот за национална безбедност на Косово

Косовскиот премиер, Албин Курти, ги повика на состанок членовите на Советот за безбедност на земјата по случувањата на северот од Косово, објавуваат косовските медиуми. На...

Вонредна состојба и во следните 30 дена

На денешната седница на Советот за безбедност кај претседателот Стево Пендаровски, донесена е одлука за прогласување на нова вонредна состоја што ќе трае во...

Советот за безбедност расправа за коронавирусот

Советот за безбедност ја почна расправата за справување со ширењето на коронавирусот и за натамошните чекори на институциите. Советот го свика претседателот, Стево Пендаровски, а...

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Судан

Советот за безбедност на Обединети нации утре ќе одржи итна седница за ситуацијата во Судан, изјави портпаролот на мисијата на Русија во ОН Фјодор...

Одметнатиот либиски генерал го привлече вниманието на светските сили

Велика Британија побара итен состанок на Советот за безбедност на ОН за Либија, каде се заканува нов воен конфликт. Советот за безбедност треба да се...