Ознака: совети

Како да ја третирате мрсната кожа во летните месеци

Во текот на летните денови, поради високите температури, исто како и целото тело, и лицето повеќе се поти, па поради тоа мрсната кожа секојдневно...

Гутереш: Многу земји ги игнорираа советите на СЗО, сега плаќаме висока...

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги критикуваше земјите кои ги игнорирале препораките на СЗО во екот на пандемијата на коронавирус. Тој оцени дека светот...

Илиески: Пандемијата ги смени навиките на домашните миленици, а со тоа...

Домашните миленици се зависни од луѓето, а сопствениците навремено треба на своите „мали пријатели“да им овозможат да ги задоволат потребите во време на пандемија,...

Уметничка герила – собни папучи на плоштадот во Скопје со порака...

Големи собни папучи се поставени на плоштадот во Скопје со порака „Седете дома“. Уметничката акција „Седете дома“ е наменета да им помогне на граѓаните да...

Филипче: Лицата со дијабетес треба навреме да обезбедат лекови

Лицата со дијабетес треба да имаат воспоставен контакт со нивниот лекар или медицинска сестра и навреме да обезбедат соодветни количини лекови и материјали за...

Филипче: Одржувајте два метра растојание во маркетите или кога комуницирате со...

Одржувајте два метра растојание кога одите во маркет или комуницирате со луѓе, порача министерот за здравство, Венко Филипче, на неговиот профил на Фејсбук. - На...

АХВ со совети како да се приготвува храната во домовите

Во услови кога поради воведените мерки од Владата за справување со вирусот ковид-19, поголемиот дел од граѓаните се дома и подготвуваат храна во домашни...

Министерот Филипче сподели совети за правилна самоизолација

Работете од дома, одделете се од другите во различна просторија, редовно проветрувајте ги просториите, избегнувајте заедничко користење предмети, чистете ги површините во домот. Ова...

Совети од оние што со недели живееја под заканата од вирусот

Илјадници луѓе во Европа и во САД допрва треба да научат како да се прилагодат на промените во нивниот секојдневен живот предизвикани од коронавирусот....

Жителите на Дебар и Центар Жупа ќе добиваат СМС пораки со...

Владата им се заблагодарува на телекомоператорите што ја прифатија препораката со СМС пораки да ги известуваат граѓаните на општините Дебар и Центар Жупа за...