Ознака: собраниска седница

Пратенички прашања пред малкумина министри

На претпоследната собраниска седница годинава, наменета за пратенички прашања, доминираа расправи поттикнати од интересот на пратениците за теми што ја преокупираа јавноста во последниов...

Собраниска комисија ќе расправа за евроинтеграциите по блокадата на Франција

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието, Артан Груби, за денес закажа тематска седница на Комисијата, посветена на евроинтегративните процеси во Македонија по...

Заев најави економски мерки за супституирање раст на нето платите

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во Собранието на седницата на која се расправа за избор на двајца нови министри и тројца заменици министри, најави...

Донесени три реформски закони од правосудството

Собранието на Република Македонија денеска ги донесе измените и дополнувањата на законите за судови, за прекршоци  и за управни спорови кои се дел од...

Џафери на албански јазик ја водеше собраниската седница

Претседателот на Собранието Талат Џафери вчерашната седница за пратенички прашања ја започна на албански јазик, на што реагира координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ,...

Заради уставните измени се маневрира и по мински полиња

Пленарната собраниска седница, закажана на 9 јануари, на чиј дневен ред е усвојување на амандманите со кои спогодбата со Грција ќе се имплементира во...

Во петок продолжува 77. собраниска седница

Собранието на Република Македонија попладнево по скратена постапка ги донесе Законот за задолжителни капитално финансирано пензиско осигурување, Законот за пензиско и инвалидско осигурување и...