6.8 C
Skopje
28.11.2021 - 4:02

Ознака: Собраниска Комисија

Најавено конституирање на собраниските комисии откако партиите постигнаа договор

Составот на парламентарните комисии, без кои Собранието не може да ги разгледува законските предлози, се очекува да биде изгласан на денешната седница на собраниската...

Постигнат договор за комисиите, парламентот се става во функција

Постигнат е консензус во распределбата на комисиите помеѓу координаторите на пратеничките групи, со што во Собранието се става во функција, објавија повеќе медиуми. Координаторот на...

ДУИ ќе раководи со три собраниски комисии

ДУИ ќе раководи со три собраниски комисии, истакна пратеникот Изет Меџити од ДУИ. Тој рече дека засега е извесно оти ДУИ ќе раководи со комисијата...

Законот за јавно обвинителство помина на собраниската комисија

Законот за јавно обвинителство и законот за совет на јавни обвинители поминаа на собраниската комисија за европски прашања, по што треба да оди на...

Културно-информативни центри ќе ги зближуваат Македонија и Албанија

Собраниската комисија за надворешна политика денеска ќе го разгледува предлог-законот за ратификација на спогодбата меѓу Македонија и Албанија за основање културно-информативни центри во двете...

Собраниската комисија го прифати барањето на судот за притвор на Димовски

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања попладнево го прифати со пет гласа „за“ и четири „против“ барањето за одобрување притвор за пратеникот Љупчо...

Комисијата за уставни прашања усвои три амандмани на Предлог уставниот закон

Собраниската Комисија за уставни прашања на денешната седница го разгледа Предлог-уставниот закон за спроведување на амандманите од 33 до 36 на Уставот на Република...

Предлогот за пристапување кон уставни измени на собраниска Комисија

Првата седница на Комисијата за уставни прашања на Собранието на Република Македонија ќе започне денеска напладне, додека пленарната седница е закажана за понеделник. Според членот...

Заврши расправата за измените на Изборниот законик

Собраниската Комисија за европски прашања речиси два часа пред полноќ ја заврши расправата по Предлог-законот за изменување на Изборниот законик по скратена постапка, во...

Кризната состојба на јужната и северната граница ќе се продолжи за...

Собраниската Комисија за одбрана и безбедност денеска даде согласност Собранието да донесе одлука за продолжување на кризната состојба на јужната и на северната граница...