Ознака: Собрание

Седница за гласање доверба на Владата

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 42. седница на која на дневен ред е барањето за гласање доверба на Владата поднесено...

Кирацовски: Толпата имаше цел да убие, нѐ спасија обезбедувањето и Господ

По претседателот на Собранието Талат Џафери и министерот Дамјан Манчевски, за настаните во законодавниот дом на 27 април лани, попладнево во Кривичниот суд сведочи...

Ново рочиште за нападот врз Зијадин Села

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште од судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи...

Следува недела на гласање за реформските закони

По велигденското празнување, во деновите што претстојат пратениците со финални чекори пред објавувањето на Извештајот за напредокот на земјата на ЕК на 17 април. Веќе...

Јавна расправа во Собранието за Предлог-законот за високо образование

Собраниската Комисија за образование, наука и спорт денеска организира јавна расправа за Законот за високото образование, на која е најавено обраќање на министерката Рената...

Собранието продолжи со работа, столчињата на опозицијата празни

Собранието на Република Македонија ја почна денешната работа со 38. седница и Предлог-законот за изменување и дополнување на семенскиот и саден материјал, во прво...

Виното созрева во буре, демократијата во парламентот

Практиката на бојкотирање на работата на Собранието, како израз на политичко несогласување што во јавноста народски се доживува како инаетење, како да се претвори...

Никола Митревски – Кољо пренесен во затворот „Шутка“, откако сам...

Никола Митревски - Кољо, осомничен за насилните настани на 27 април во Собранието и кој досега беше во бегство, денеска попладне сам се пријавил...

СДСМ: Мицкоски призна дека учествувал во насилството од 27 април

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски денеска признаа дека тој учествувал во насилството во Собранието на 27 април и со тоа опозициската партија призна дека таа...

Повторно приведени дел од обвинетите за настаните од 27 април

Пет лица обвинети за насилствата во Собранието на Македонија на 27 април минатата година, ноќеска повторно се приведени и пренесени во Истражниот затвор Скопје,...