Ознака: Собрание

Џафери: Не го видов законот, но немам ништо против да се...

Собранискиот спикер Талат Џафери изјави дека дал поддршка на Законот за лустрација и дека нема ништо спорно за него и да се поништи овој...

Прифатено обвинението за организаторите на „27 април“

Основниот Кривичен суд денеска соопшти дека Советот за оценка на обвинителен акт го одобрил обвинението за настаните од 27 април 2017 година во Собранието,...

Македонија пак со техничка влада

Техничката влада почнува да функционира од моментот кога ќе биде изгласана во парламентот и истата таа ќе функционира до изборот на новата влада, која...

Собранието ја констатира оставката на Заев, опозицијата ја дочека со аплауз

На денешната собраниска седница беше констатирана оставката на премиерот Зоран Заев која ја соопшти собранискиот спикер Талат Џафери. Беше константирана оставката и на пратеничката...

Заев ја потпиша оставката

Премиерот Зоран Заев потпиша неотповиклива оставка по што од Собранието информираа дека претседателот Талат Џафери ја примил и во текот на денот ќе закаже...

Собранието ќе избира техничка влада

Собранието се очекува денеска да ја избере преодната влада во пресрет на предвремените парламентарни избори што треба да се одржат на 12 април, според...

Заев: Ако сака Мицкоски, ќе играме шпиц-шпиц, крило-крило

Ако Мицкоски прифати една изборна единица, јас нема да бидам кандидат на пратеничка листа. Немам амбиции, немам дилеми, растоварен сум, рече премиерот Заев одговарајќи...

Заев: Ако опозицијата ги кочи законите можно е да не поднесам...

Јас сум првиот што секогаш го почитува дијалогот и сега имам намера целосно да го испочитувам, но нема да понесам оставка ако некој ги...

МОСТ забележал подобрување на транспарентноста на Собранието

Транспарентноста на собраниските комисии се зголемила за повеќе од двапати, но таа не е конзистентна, односно има периоди во кои значително флуктуира, оцени граѓанската...

Заев: Одложување на изборите ако не се изгласаат суштинските закони

Изборите би можеле да се одложат доколку во Собранието не бидат донесени суштинските закони што се значајни за животот на граѓаните, изјави вчера премиерот...