Ознака: Собрание

Спасовски: Договорените закони да се донесат пред распуштање на Собранието

Сите закони што се многу битни за граѓаните прво треба да се донесат во Собранието, пред неговото распуштање, па дури потоа да се оди...

Законот за јавно обвинителство денеска пред пратениците

За денеска во 11 часот закажана е собраниската седница за предлог-измените во законот за јавното обвинителство. Собранието синоќа со доцнење ја почна расправата за законот,...

Независниот академски синдикат: Собранието да расправа за покачувањето на платите

Независниот академски синдикат (НАкС) испрати барање за средба со пратеникот Влатко Ѓорчев, претседател на Комисијата за труд и социјална политика, пред одржувањето на закажаната...

Подигнато знамето на НАТО пред македонскиот парламент

На вчерашната седница Собранието едногласно го ратификува протоколот за членство во НАТО пред да се распушти во наредниве денови. За ратификацијата гласаа сите 114...

Џафери најави дека Собранието би можело да се распушти в недела

Собранието нема да се распушти в среда, туку в недела, според најавите на претседателот на Собранието Талат Џафери, по консултациите со ДИК, односно по...

Мицкоски очекува Собранието да биде распуштено в среда

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека очекува в среда да биде распуштено македонското Собрание. - Како што се договоривме на оној состанок кај претседателот...

Гласачкото копче како неформален, но пресуден критериум

Со оглед на наследената перцепција во јавноста дека Собранието во голема мера низ годините е сведено на гласачка машина на партиите, кои ги предлагаат...

Собранието во расчекор од историска до срамна улога

ДВА АНТИПОДА ЗА РАБОТАТА НА АКТУЕЛНИОТ ПРАТЕНИЧКИ СОСТАВ Во нецелите три години од мандатот на актуелниот пратенички состав имаше неколку драматични ситуации, почнувајќи од неговото...

И законот изгоре заедно со отпадот

Според предлагачите на измените на Законот за управување со отпад, се брише точката со која се дозволува увоз на отпад што се користи како...

Предлог-законот за јавниот интерес во културата оди во Собрание

Владата го утврди конечниот текст на предлог-законот за јавниот интерес во културата, кој, откако ќе биде усвоен во Собранието, ќе овозможи поотчетно и потранспарентно...