Ознака: Собрание

Бачовски: Блокадата на Собранието сериозна пречка за субвенциите на тутунарите

Блокадата на Собранието е сериозен проблем за исплата за субвенциите на земјоделците, велат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Според нив, измените во...

Опозицијата најавува „нови чекори“ додека владината коалиција е против предвремени избори

Власта останува на ставот дека во моментот не се потребни предвремени парламентарни избори, а опозицијата и понатаму бара нивно одржување. По блокадата на Собранието,...

Собранието не може да се смета за супермаркет, вели Ковачевски

Собранието функционира и покрај бојкотот на дел од опозицијата. Дневниот ред на пленарната седница е усвоен, а започна и расправата за избор на уставни...

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Џафери

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од претседателот на Собранието Талат Џафери откако вчера во јавноста беше лиферувана аудиснимка на која, како што потенцираат од опозициската партија,...

Власта тврди дека блокадата на Собранието нема да доведе до предвремени...

Работата на Собранието изминатите три дена се одвива со најавените активности на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за активна блокада, преку реплики, барања за промени на дневниот...

Mицевски порача дека ќе ги именува отсутните пратеници, Џафери му се...

Собранието денеска продолжи со работа по 71-та седница, за која вчера доцна попладнето, по дводневна расправа, беше утврден дневниот ред. Пред да почне расправата по...

Изгласан дневниот ред на 71. седница на Собранието, продолжение утре напладне

Со 61 глас „за“, 39 „против“ и без „воздржани“ Собранието вечерва го усвои дневниот ред на 71. седница, постапка што почна од вчера од...

Собранието на пауза на барање на ВМРО-ДПМНЕ

Собранието попладнево повторно продолжи со работа за утврдување на дневниот ред на 71. седница, а во тек на продолжението од околу еден час, дел...

Пратениците од СДСМ образложуваа закони, ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти ја почна блокадата

На собраниската седница на која пратениците од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваа транспаренти, со што ја стартуваа најавената активна блокада на законодавниот дом,  координаторката на пратеничката група...

ВМРО-ДПМНЕ почнува со активна блокада на Собранието, власта обвинува за неодговорност

Политичката партија ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ од денеска почнуваат со активна блокада на Собранието која ќе трае сè до договорот за...