Ознака: Собрание

Во Собранието ќе се формира парламентарна група за соработка со парламентот...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска, имаше работен ручек со претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили на кој што изразил надеж дека конечно по воспоставувањето...

Заев: Пред законите сите се еднакви, без разлика на функцијата

Порано беше мисловна именка да има истрага против високи функционери, а денеска сите еднакво одговараат пред законите, а истражните органи постапуваат неселективно, без разлика...

„Левица“ поднесе предлог-закон за драстично намалување на патните трошоци на пратениците

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, денес до собранискиот спикер поднесоа Предлог-закон за изменување на Законот за пратениците во делот на патните...

Џефери нема да дозволи ВМРО-ДПМНЕ да формира повеќе пратенички групи

Собранискиот спикер Талат Џафери на денешниот брифинг, посочувајќи го проблемот со кворумот и опструкциите од опозицијата чии пратеници ја напуштаат салата кога треба да...

Трајанов: Законот за преиспитување на факти и докази е исклучителна можност...

Комисијата за политички систем и односи помеѓу заедниците, расправаше за предлог-законот за преиспитување на факти и докази користени во судска постапка, поднесен од Павле...

Мицевски: Немаме намера да учествуваме во театрална интерпелација

ВМРО-ДПМНЕ нема намера да учествува во театралната интерпелација режирана од страна на Џафери и СДСМ. Ова го истакна координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ,...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата за интерпелација на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ задоцниле со поднесување на листа на говорници за интерпелацијата на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Наместо вчера во 11 часот, листата ја...

Спасовски: Интерпелацијата е чудна, системот на вредности на опозицијата е изместен

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во врска со интерпелацијата за неговата работа што беше поднесена во Собранието рече дека таа претставува реален приказ...

Интерпелацијата на Спасовски на дневен ред во Собранието

Интерпелацијата за работата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е последна на дневен ред меѓу 24-те точки во продолжението на 39-та седница која...

„Слобода за уставобранителите“ побараа демонстрантите за обвинетите од „крвавиот четврток“

Со извици „Никогаш северна, само Македонија“, и пеење на „Море сокол пие вода на Вардарот“ и „Едно име имаме“, започна мирниот протест пред Владата...