-0.3 C
Skopje
23.1.2020 - 11:28

Ознака: Собрание на РМ

Собранието ја избра техничката Влада со 101 глас „за“

Собранието со 101 глас „за“, без ниту еден „воздржан“ глас и „против“ ја избра новата техничка Влада, која треба да ги организира предвремените парламентарни...

Јанева апелира Собранието да го донесе новиот закон за јавно обвинителство

Специјалната обвинителка Катица Јанева апелира пратениците во Собранието да го препознаат моментот и да гласаат за донесување на новиот закон за јавно обвинителство бидејќи,...

Средба Џафери-Рикер: Констатирани одлични односи меѓу двете земји

Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба и со амбасадорот Филип Рикер, кој е цивилен заменик и политички советник на командантот...

Собранието ќе расправа за интерпелацијата на Димитров и за пратеничката плата...

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на 81-та седница треба да расправа за интерпелацијата за работата на министерот за надворешни работи Никола Димитров,...

Уставните измени во финална фаза повторно на седница

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена...

Законите за името и за јазиците во Службен весник без потпис...

До 15 јануари ќе биде завршена постапката за уставните измени. Според искуствата од дебатите во Собранието не би требало да трае повеќе од пет-шест...

Собранието го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на...

Продолжува расправата за нацрт-амандманите во Собранието

Собранието на Република Македонија денеска во 11:00 часот ќе ја продолжи 64. седница со расправа по XXXV нацрт-амандман, а по неговото изгласување ќе започне...

Собранието расправаше за повеќе предлог-закони во прво читање

Пратениците во рамки на денешната 66-та пленарна седница расправаа за повеќе предлог законски измени, меѓу кои предлогот законот за јавни набавки и дополнувањата на...

Заев: Отворен сум за дијалог

Секогаш сум бил за дијалог и изнаоѓање на решенија преку разговор. Премногу има поделби во Македонија и сите знаеме дека треба да си простиме....