Ознака: Собрание на Република Македонија

Избрани новите заменици-министри во Владата

Пратениците попладнево ги избраа Кирил Колемишевски, Елизабета Наумовска и Неџад Мехмедовиќ за нови заменици-министри во Владата. Колемишевски кој ќе биде заменик-министер за економија беше избран...

Пратениците се скараа за „Рекет“

Собраниската расправа за новите предлози за министри премина во меѓупартиски обвинувања за случајот „Рекет“. Од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека власта е замешана, а од СДСМ...

Заев ги достави предлозите за нови министри до Собранието

Предлозите за испразнетите министерски места во Владата премиерот Зоран Заев ги достави денеска до Собранието. Откако тие ќе бидат архивирани, ќе бидат ставени на...

Собранието ги разреши Тевдовски, Фазлиу и Лика

По речиси десет часа дискусија, со 64 гласа „за“, Собранието ги разреши министерот за финансии, Драган Тевдовски, министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу и...

Утре ќе бидат доставени новите имиња за реконструкција на Владата

Премиерот Зоран Заев се очекува утре да ги достави до Собранието предлозите за новите министри. Имињата се уште не се познати. Од Владата велат...

Собраниската седница прекината, матичните комисии треба да ги разгледаат предлог-законите

Собранието на Македонија денеска во рамки на 86. седница ја усвои одлуката за испраќање на припадници на АРМ за учество во мировната операција „Одлучна...