Ознака: снег

Од утре студено со дожд и снег на повисоките места

Под влијание на студена воздушна маса од север од утре се очекува облачно и студено време со услови за локални врнежи од дожд, а...

Делови од Франција парализирани од снежно невреме

Интензивните снежни врнежи во францускиот регион Оверњ-Рон-Алп и соседните региони, јужно и западно од Лион, предизвикаа хаос во сообраќајот и оставија без струја речиси...

Бурата Ксенофон донесе снег на Олимп и го запре бродскиот сообраќај

Забрана за пловидба на бродови од трите атински пристаништа, затворени училишта на неколку грчки острови, откорнат дел од покрив на училиште, паднати дрва, снег...

Снег во Словенија и Италија, невреме во Хрватска (видео)

Во италијанскиот скијачки центар Алта Бадиа наврнаа околу 30 сантиметри свеж, влажен снег.  Овој зимски центар се наоѓа во Доломитес, а надморската височина се...

Снежната виулица не им годи на дивите животни

Ловните работници и ловџии е потребно и во најекстремните зимски услови со сите свои расположливи средства да бидат секојдневно мошне активни во ловиштата кога...

Поплави на Халкидики, снег во Словенија

Есенски температури, обилни врнежи, град и поплави се последица на студениот бран што зафати дел од Европа, а кој се почувствува и на Балканот....

Падна снег на планина во Словенија

На планинскиот врв Кредарица во Словенија утрово падна снег. Иако календарски стаса летото, температурите на Балканскиот Полуостров се пониски од вообичаено за овој период...

Падна снег над Макарска

Над Макарска синоќа падна снег. По жешкото време, кое владееше низ цела Хрватска во последните неколку седмици, температурите нагло паднаа, а во Макарска падна...

Повреден работник додека чистел снег на патот Маврово-Галичник

Триесетгодишен тетовец, вчера се повредил додека со булдожер расчистувал снег по регионалниот пат Маврово-Галичник. Според СВР Тетово во близина на месноста „Царева чешма“, Ш.И. со...

Се чисти снегот од патот за Галичник

Иако сме на почетокот на април, регионалниот пат Маврово - Галичник, низ планината Бистра, се` уште е затрупан со снег и не е прооден...