16.1 C
Skopje
19.11.2019 - 15:03

Ознака: снег

Вонредна состојба во Монтана, наврнаа 121 сантиметар снег

Во некои делови на Соединетите Држави зимата порани оваа година, а во Монтана е прогласена вонредна состојба, бидејќи патиштата се блокирани поради 121 сантиметар...

Австралиските кенгури уживаат во снегот

https://www.youtube.com/watch?v=hmJhEFrvCyc Југоисточниот дел на Австралија деновиве е погоден од студен бран, при што температурите паднаa и до три степени под нулата во планинските области, а...

Снег среде мај во Босна

Жителите на Корчаница, кај Сански Мост во Босна и Херцеговина, ги изненади снег во мај. На интернет се појави снимка на која се гледа еден...

Половина метар снег во Хрватска

Среде пролет, во северен Велебит, Хрватска, падна половина метар снег. „Повторно падна снег“, соопшти Националниот парк Северен Велебит на својот профил на „Фејсбук“ споделувајќи неколку...

Снежна идила на Попова Шапка

Поради падот на температурите на воздухот на планинските места во текот на ноќта имаше и поинтензивни снежни врнежи, па така на скијачкиот центар Попова...

Снежни навеви на патот Маврово-Галичник

Снежни навеви има на патниот правец Маврово-Галичник. Екипи на ЈП Македонија пат работат на расчистување н целосно оспособување за сообраќај на овој патен правец. Работите,...

(Фото) Снег во Хрватска, на крајбрежјето бура

На прагот на пролетта, во хрватски Горски Котор паѓа снег, патиштата се влажни во поголемиот дел од земјата, а крајбрежјето е зафатено од бура. Kaos...

Снегот заглави возила на патот Дебар – Маврови Анови

Неколку возила се заглавени на патот Дебар - Маврови Анови поради големи снежни наноси. На патот стојат заглавени автомобили и товарни возила. Патници излегуваат...

Снег, ветер и магла на Шапка, Тетово, Гостивар, Маврово, Крива Паланка

Врнежи од снег со среден интензитет и засилен северен изутринава има на Попова Шапка, во Гостивар и на планинскиот превој Ѓавато, а со послаб...

Снежна бура минува низ Калифорнија

Снежна бура зафати голем дел од Калифорнија, во која многу домаќинства останаа без електрична енергија, а надлежните служби предупредуваат на опасност од поплави и...