Ознака: смрт

Пет години од смртта на големиот Саша Николовски-Ѓумар

Еден од најзначајните македонски диригенти, Саша Николовски-Ѓумар (1966-2017), кој остави голема трага во македонската музика, замина на денешен ден пред пет години. Диригентот Саша Николовски-Ѓумар...

Да се земе здив во секојдневната битка за живот или смрт

Овој меѓународен датум годинава посебно добива тежина, со оглед на опасностите од пандемијата на ковид-19. Од македонска гледна точка, Светскиот ден за безбедност на...

Министер за смрт

Не, не е Министер за смрт за Венко Филипче, министер за здравство, тој според опозициската ВМРО-ДПМНЕ е министер за зараза и смрт, туку Министер...

Димитров бара одговорност и системски промени поради смртта на овчарот од...

Смртта на Златко Божинов, овчарот од кратовско не смее да помине без конкретна одговорност, ама не смее да помине и без сериозни системски промени...

Попис за живот. Попис за смрт (3)

Туку сега, пак, нашиот попис не е насочен кон кралските гробници на минатото, туку кон гробиштата расфрлани, некои во испразнетите македонски села и заборавени...

Смртта на австриската медицинска сестра не е поврзана со вакцината

Смртта на медицинската сестра во Австрија, која почина како последица на згрутчување на крвта, откако ја примила вакцината на „Астразенека“, нема никаква врска со...

Попис за живот. Попис за смрт (2)

Тоа. За нас сепак, според милет-системот, пописите биле борба за опстанок, макар и на религиска основа, со верба дека еден ден ќе дојдат вистината...

Луѓето во Нови Сад жалат за смртта на Балашевиќ

Луѓето низ целиот регион жалат за смртта на легендарниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, а неговото заминување особено ги погоди граѓаните на Нови Сад, градот во...

Истрагата покажа дека пилотот е виновен за несреќата во која загина...

Официјалната истрага за падот на хеликоптерот во која беа Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум лица, е завршена и утврдено е дека виновникот...

Ирска се извини за смртта на 9.000 деца во домовите за...

Ирска денес официјално се извини за скандалот со домовите за невенчани мајки во кои починале 9.000 деца во периодот помеѓу 1922 и 1998 година. -...