15.8 C
Skopje
29.9.2021 - 4:18

Ознака: смртност

Повеќе смртност од нередовни контроли отколку од ковид-19

СИМПТОМАТИЧНИ ПОДАТОЦИ НА ДРЖАВНИОТ ЗАВОД ЗА СТАТИСТИКА ЗА МОРТАЛИТЕТОТ ВО МАКЕДОНИЈА Ако 11 проценти се директно поврзани со ковид-19, од што починале преостанатите 15 проценти? Дали...

Загадениот воздух предизвикува поголема смртност од очекуваното

Нова студија Новата студија во која се тврди дека загадувањето на воздухот предизвикано од согорување фосилни горива како јаглен и нафта во 2018 година на...

Поголема просечна смртност во БиХ, Словенија, Хрватска…

Бројот на починати во Босна и Херцеговина минатата година драстично се зголемил поради последиците од коронавирусот, а поголема смртност е забележана во последните два-три...

Алкохолот е мегапричина за смртност кај возачите

Според статистичките податоци на Европската комисија, секоја година во ЕУ најмалку десет илјади лица фатално го завршуваат својот живот како последица на консумирањето алкохол....

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од ковид-19 во Европа е...

Дневниот број на смртни случаи од ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Портпаролката на СЗО, д-р Маргарет...

Со полесни симптоми кај нас, но со повисока смртност

Ситуацијата е сериозна, станува уште посериозна од минатата недела и тоа ќе биде причина да се вратат некои благи рестриктивни мерки, вели д-р Александар...

Сѐ повеќе млади луѓе умираат од ковид-19

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелината и возраста се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат ковид-19. Станува збор за ризици коишто...

Спасовски: Високиот број на починати денес зборува дека вирусот е присутен...

Денешниот висок број починати зборува само за едно – вирусот е тука, опасен е, а може да биде и смртоносен, вели премиерот Оливер Спасовски,...

Највисока смртност во Република Српска

Босна и Херцеговина Во ентитетот Република Српска во Босна и Херцеговина досега се потврдени 1.129 случаи на лица заразени со коронавирусот, а починале 74 отсто,...

Мистеријата на ниската стапка на смртност во Индија

Некои веруваат дека е можно во Индија да е присутен помалку вирулентен вид од вирусот, а тука е и топлото време, кое ќе го...