10.8 C
Skopje
28.10.2021 - 15:25

Ознака: смртни случаи

За еден ден во Италија починаа 889 луѓe, бројот на смртни...

Во Италија починаа 889 лица во последните 24 часа, а пријавени се 5.974 нови случаи на коронавирус, пренесуваат италијанските медиуми. Во оваа земја досега починале...

Во Холандија денеска починаа 93 лица, бројот на смртни случаи во...

93 лица починаа денеска во Холандија како резултат на коронавирусот, со што вкупниот број на починати достигна 639 лица, пришто се потврдени дополнителни 1.159...

За 24 часа во Шведска 18 смртни случаи од коронавирус

Шведска забележа нагло зголемување на бројот на смртни случаи што може да го промени прилично опуштениот став на таа скандинавска земја во борбата против коронавирусот. Во...

Двојно зголемен бројот на смртните случаи од сепса

Бројот на смртни случаи од сепса е двојно поголем од она што претходно се сметаше, покажале податоците од глобалното истражување што го објави „Лансет“....

Сдсмовски и вмровски воздух

За Македонија во моментов загадувањето на воздухот е државен непријател број 1, кој не избира кого ќе нападне. Тој е како масовен убиец пуштен...

Спасоносни или смртоносни е-цигари

Откога голем број уживатели во никотинот низ светот во изминативе децении со соочија со законски ограничувања, спасот, меѓу другото, го побараа и во електронските...

Еден починат од компликации од грип, регистрирани 975 заболени

Во текот на изминатата недела е регистриран еден смртен случај од компликации од грип. Станува збор за 63-годишен пациент од Кавадарци, кој имал срцеви...

ИЈЗ: Регистрирани 1.573 заболени од грип и седум смртни случаи

Во текот на изминатата недела (од 11 март до 17 март), регистрирани се седум смртни случаи од компликации од грип, два од кои со...

Изминатата недела 2.429 заболени од грип и четири смртни случаи

Во текот на изминатата недела (од 4 март до 10 март), регистрирани се четири смртни случаи од компликации од грип, од кои двајца од...

Национална работна група ќе врши анализа и ревизија на перинаталните смртни...

Новоформираната Национална работна група за анализа и ревизија на перинаталната смртност започна со подготовки за спроведување редовни систематски контроли на сите перинатални смртни случаи...