0.8 C
Skopje
26.10.2021 - 5:05

Ознака: смртни случаи

Два смртни случаи и 59 новозаболени во Црна Гора

Во последните 24 часа во Црна Гора се потврдени уште два смртни случаи и 59 заболени од коронавирус. Од почетокот на јуни починале 19 лица. Во...

Пет нови смртни случаи и 103 новозаболени во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија пет лица починаа од коронавирус, а потврдени се 103 нови случаи. Тројца од починатите се од Скопје, еден...

Британски епидемиолог: Бројот на починати ќе беше преполовен ако порано воведовме...

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Велика Британија можеше да биде двојно помал ако карантинот беше воведен една недела порано, изјави епидемиологот Нил...

Најмал број на смртни случаи во Русија од 25 мај

Во последните 24 часа, во Русија се регистрирани 8.985 нови случаи на коронавирус, како и 112 смртни случаи, со што се зголеми вкупниот број...

Во Кина десет дена по ред нема смртни случаи од ковид-19

Кинеските власти соопштија дека 10 дена по ред не е регистриран ниту еден смртен случај од коронавирус. Од 12 нови случаи во последните 24 часа,...

Четврти смртен случај од ковид-19 во Прилеп

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починал 71 годишен пациент од Прилеп, кој во таа здравствена установа бил лекуван од...

Шведска не отстапува од „опуштениот карантин“ наспроти порастот на смртни случаи

Откако Шведска беше критикувана поради нејзината стратегија за борба против ковид-19 од страна на земјите-членки на Европската Унија, владата на Шведска се придржува до...

САД ја надминаа Шпанија на „црната листа“ на пандемијата

Соединетите Американски Држави регистрираа скоро 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред.Според податоците на универзитетот Џонс Хопкинс, во средата починале 1.973 луѓе,...

Зошто секоја земја различно ги брои смртните случаи од ковид-19?

Големите разлики меѓу стапките на смртност предизвикана од ковид-19 го отворија прашањето во врска со начинот на кој различни земји ги следат бројките на...

За еден ден во Италија починаа 889 луѓe, бројот на смртни...

Во Италија починаа 889 лица во последните 24 часа, а пријавени се 5.974 нови случаи на коронавирус, пренесуваат италијанските медиуми. Во оваа земја досега починале...