28.8 C
Skopje
16.9.2021 - 20:12

Ознака: смртни случаи

За црните бројки е одговорна и ЕУ

ПАНДЕМИЈАТА ГО РАЗОБЛИЧИ МОРАЛОТ НА УНИЈАТА Од избувнувањето на пандемијата на ковид-19, Унијата манифестира дволична и непринципиелна политика кон Македонија, слично како со нашата евроинтеграција....

Расте бројот на загинати во земјотресот во Хаити

Бројот на загинати во земјотресот на Хаити се искачи на 1.297, а повеќе од 5.700 луѓе се повредени, објави службата за цивилна заштита за...

Бројот на починати од коронавирус во Македонија надмина четири илјади лица

Вкупно 4.022 лица починаа од коронавирус од почетокот на пандемијата, откако вчера беа потврдени нови 45 смртни случаи. Здравствениот систем е под притисок во третиот...

Јорданскиот министер за здравство поднесе оставка поради смртта на осум заразени...

Министерот за здравство на Јордан поднесе оставка откако најмалку шест пациенти починаа на одделот за борба против коронавирус во болница поради недостаток на кислород,...

Во Италија нов рекорд на починати во еден ден

Во Италија денеска е забележан апсолутен рекорд во дневната бројка на смртни случаи од Ковид-19. Во изминатите 24 часа починале 993 лица, што е...

Рекордни 40 смртни случаи и 591 новозаразен од ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.683 тестирања, а регистрирани се 591 нов случај на ковид-19, и тоа: Скопје-218,...

СЗО: Ширењето на коронавирусот и бројот на смртни случаи во Европа...

Светската здравствена организација соопшти дека се случило понатамошно забрзување на ширењето на коронавирусот во Европа, каде што минатата недела се регистрирани голем број новозаболени...

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера имаше и 23-годишник од Свети...

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во Македонија достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати се пациенти од Битола (73),...

САД се на врвот на „црната листа“ со загрижувачка стапка на...

САД вчера бележеле по еден смртен случај на секоја минута, јавува новинската агенција „Ројтерс“. Вкупниот број на смртни случаи во САД надмина 150.000, што е...