24.8 C
Skopje
31.7.2021 - 11:00

Ознака: смртни казни

Пандемијата го намали бројот на смртни казни во светот

„Амнести интернешенел“ објави извештај за смртните казни и егзекуции изречени во 2020 година, а во него се истакнува дека Иран, Саудиска Арабија и Ирак...

Во декември ќе бидат извршени две смртни казни во САД

САД планираат да извршат смртна казна во демекври за двајца федерални затвореници – маж и жена осудени за убиство. По 17-годишна неформална пауза, тоа...