4.4 C
Skopje
7.12.2019 - 22:06

Ознака: смртна казна

Седуммина исламисти осудени на смртна казна за нападот во Дака

Седуммина исламисти се осудени на смртна казна за нападот во 2016 година, во кафуле во Бангладеш, при што беа убиени 22 луѓе, повеќето странци. Нападот...

Родни Рид внесе сомнеж во вината на осудените на смрт

Бројот на егзекуции во САД е блиску до најниското ниво во изминатите три децении. А сепак, намалувањето не спречи одреден загрижувачки тренд за оние...

Родни Рид ја избегна смртната казна, но неговата борба допрва почнува

Апелациониот суд на Тексас го одложи погубувањето на Родни Рид (55) кое беше предвидено за среда, откако голем број на поддржувачи тврдеа дека постојат...

Славните поддржувачи во трка со времето за спас на Родни Рид...

На две недели пред закажаното погубување на Родни Рид (51), се зголемува притисокот врз гувернерот на Тексас Грег Абот за ослободување на затвореникот осуден...

Укината смртната казна во Република Српска

Уставниот суд на Босна и Херцеговина денеска ја прифати жалбата на Бошњачкиот клуб во Советот на народите на Република Српска против која е укината...

Смртна казна за шест лица осудени за тероризам во Египет

Египетскиот суд им досуди смртна казна на шест лица обвинети за терористички напади во Кердаси, во близина на познатите пирамиди во Гиза. Тие се...

Трамп побара поголема одлучност при спроведување на смртната казна

Американскиот претседател Доналд Трамп апелираше за брзо извршување на смртната казна, без, како што рече тој, непотребното едногодишно одлагање, пренесоа американските медиуми. Тој апелираше за...

Смртната казна се враќа во федералните затвори на САД

Министерството за правда на САД закажа пет егзекуции откако државниот обвинител повторно ја воспостави смртната казна во САД за затвореници во федералните затвори, по...

Смртна казна за Тајланѓанец кој силувал и убил германска туристка на...

Тајландскиот суд го осуди на смрт 24-годишниот Ронакорна Ромруена поради силување и убиство на млада германска туристка на популарно островско одморалиште на Тајланд, пренесе...

Побарана смртна казна за 16 лица кои запалија тинејџерка во Бангладеш

Шеснаесет лица во Бангладеш се обвинети за убиство на една тинејџерка која е жива запалена, откако поднесе обвинение за сексуално вознемирување. Според Еј-би-си, група луѓе...