Ознака: смет

По собиранките на отворено упорно се оставаат купишта смет

Евидентни се сликите од расфрлано ѓубре, лименки, шишиња, хартии од собиранки на младите, но и од повозрасни посетители на Водно, парк-шумата Гази Баба и...

Расчистени околу 700 кубни метри смет од дивата депонија кај Криволак

Неготино Околу 700 метри кубни смет беа собрани деновиве од дивата депонија во близината на армискиот полигон Криволак, активност за расчистување, која е дел од...

Вандали за една ноќ опожариле и уништиле осум контејнери за смет

Два новопоставени контејнера, со зафатнина од 3,2 кубни метри, биле опожарени во текот на завчерашната ноќ на главната улица во населбата Ѓорче Петров. Во...

Поднесена првата кривична пријава за недозволено фрлање смет во Скопје

За првпат во историјата на Град Скопје денеска е напишана првата кривична пријава за неовластено фрлање смет. Станува збор за лице фатено на самото...

Кој ја фрли одговорноста низ Вардар?

Неодамнешниот случај кога вработен во „Комунална хигиена“ собраниот смет го фрли од мост во Вардар, по што доби отказ од работа, предизвика поделени реакции...

Долговите за вода и смет можат да се платат без камата

Граѓаните на Скопје, од денеска, 13 мај, можат да ги платат заостанатите сметки за вода и смет без камата, информираа од ЈП „Водовод и...

Дел од заостанатите сметки ќе може да се плаќаат без камата

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информира дека граѓаните на Скопје ќе можат да ги платат заостанатите сметки за вода и смет без камата во...

Му требаше ли на Скопје и тетовското ѓубре

На скопската депонија секој ден пристигнуваат по три камиони со носивост од по 20 тони, односно од тетовска претоварна станица пристигнуваат по 60 тони...

Пепел фрлен во контејнер запали камион за смет во Куманово

Пепел кој што жител на централно градско подрачје на Куманово го фрлил во контејнер предизивика пожар на смет во камион, сопственост на ЈП „Чистота...

Викендов еко-акција крај Осломејското Езеро

За целосно да ја променат сликата на крајбрежјето на Осломејското Езеро, поголема група риболовци и љубители на чистата природа од Кичево и соседните села,...