Ознака: Случај

Се изведуваат докази од Обвинителството за случајот „Софтвери”

Со изведување докази од страна на Обвинителството во Основниот Кривичен суд – Скопје денеска продолжи судењето за случајот „Софтвери” во кој првообвинет е поранешниот...

Николовски: Се работи на расветлување на случајот „Еразмус+“

Надлежните институции започнаа со проверка на случајот за доделувањето финансиски средства од ЕУ преку Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, информира на...

Повик до ЕУ да интервенира во случајот со убиената новинарка од...

Група медиумски организации побараа од лидерите на ЕУ да извршат притисок врз премиерот на Малта веднаш да поднесе оставка бидејќи, наводно, ја попречувал истрагата...

Раштиманиот оркестар наречен македонско правосудство

Комуникацијата меѓу Обвинителството и судот, по повод случајот „Рекет“, само ја дополни грдата слика за македонскиот правосуден систем, кој покажува сериозни симптоми на гнилост....

Однесувањето на ловџијата во случај на невреме

Стручен тим професори за електрицитет од Дортмунд (Германија), кои се и ловџии, проучувале како дејствува невремето на ловџијата и како треба да постапи кога...

Роман што ги предвиде настаните и рекетот во Македонија

УТРЕ ЕКСКЛУЗИВНО ВО „НОВА МАКЕДОНИЈА“ Во романот „Мрежата на Мамли“ на Блаже Миневски изненадувачки точно се опишани актуелните случувања во Македонија, почнувајќи од Преспанскиот договор...

Епстајн ги нуди највредните поседи во очајничкиот обид за избегнување затвор

Обвинителите во Њујорк посочија дека постои ризик финансиерот Џефри Епстајн, кој е обвинет за злоупотреба на малолетни девојчиња, да избега пред да се одржи...

Трилер-заплет на случајот со Охридско Езеро

Оди ли доделувањето на концесијата за Охридско Езеро по однапред напишано сценарио По откривање повеќе индикатори за недоследности, незаконитости, дури и индиции за злоупотреба при...

Случајот „Груевски“ како игри без граници

Контроверзни и спротивставени информации пристигнаа вчера, по обелоденувањето на веста дека поранешниот македонски премиер добил азил во Унгарија. Европската комисија истакна дека унгарските власти...