Ознака: случајот „Рекет“

Бојан Јовановски треба да даде исказ, заврши увидот во доказите

Бојан Јовановски денеска со полициска придружба од затворот во Шуто Оризари треба да даде исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција....

Дуковски бара да се укине притворот на Боки 13

Почна јавната седница во Апелациониот суд по жалбата за притворот на Бојан Јовановски познат како Боки 13, кој е осомничен во случајот „Рекет“. Јовановски...

Кадиев: Не ни беше дозволено да ја видиме изјавата на Кичеец,...

Адвокатите на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, Ирена Фрчкоска и Дељо Кадиев по четиричасовниот увид во доказите за случајот „Рекет“ изјавија дека не...

Јанева, по три часа, го напушти Обвинителството

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, по три часа, го напушти Обвинителството за организиран криминал и корупција, каде што вршеше увид во доказите за случајот...

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавни обвинители го стави надвор од сила решението со...

Безуспешни преговори меѓу власта и опозицијата, неизвесна судбината на СЈО

По повеќе од седум часа, доцна во ноќта пропаднаа преговорите на власта и опозицијата, а со тоа и договорот за закон за јавно обинителство...

ВМРО-ДПМНЕ: Разузнавачките служби биле вмешани во рекетот

Аферата „Рекет“ зема нови димензии кои имплицираат вмешаност на разузнавачките служби во рекетот и нивна злоупотреба за прибавување на милионски суми финансиска корист, велат...

Зекири: Очекувам и парламентот едногласно да ја разреши Јанева

Пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири, по едногласно утврдениот предлог до Собранието за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева, рече дека очекува едногласно да биде донесена...

Ременски не откри дали е повикана како осомничена или сведок

Во Обвинителството за организиран криминал и корупција пристигна пратеничка на СДСМ, Фросина Ременски, која што треба да даде исказ во врска со случајот „Рекет“. Таа...

Бизнисменот Ардијан Амзоски на распит во Обвинителството за „Рекет“

Во Обвинителството за организиран криминал и корупција денеска на распит е повикан бизнисменот Ардијан Амзоски, сопственик на фирмата „Дрим Билдинг“ од Струга, во врска...